چرا از هری پاتر و فرزند نفرین شده لذت نبردیم؟

کتاب هری پاتر و فرزند نفرین شده 9 سال بعد از انتشار آخرین جلد این مجموعه، هری پاتر و یادگاران مرگ ، در سال 2016 منتشر شد. جی کی رولینگ نویسنده ی ورژن داستانی اش بود و جک ترون نویسنده ی نمایشنامه اش. پاترهد های زیادی از جمله نویسنده ی این متن بعد از خواندن آن ناامید شدند. ما سال ها داستان های خانم رولینگ را دنبال کردیم و بی صبرانه منتظر کتابی بودیم که مانند جلد های قبلی دهانمان را از حیرت باز نگه دارد.  قلبمان را از احساسات لبریز کند. منتظر بودیم پس از سال ها دوباره در دنیای جادو غرق شویم اما به جای این ها چی نصیبمان شد؟ کتاب هری پاتر و فرزند نفرین شده! البته از حق نگذریم خانم رولینگ خوب ما را غرق کرد اما نه آن غرق شدنی که مد نظرمان بود. اگر احیانا از آن دسته از ماگل هایی هستید که هنوز کتاب ها را نخواندید، از مقاله معرفی کتاب های هری پاتر، می توانید آن ها را دانلود کنید.

هری پاتر و فرزند نفرین شده که بود و چه کرد؟ (2 نمره)

هری پاتر و فرزند نفرین شده (harry potter and the cursed child) در واقع یک نماشنامه ی دو بخشی محصول تئاتر وست اند لندن است. نمایشنامه را جک تورن بر اساس داستانی از جی کی رولینگ نوشته است و کتاب نمایشنامه ی این تئاتر در قالب همین نماشنامه و نه رمان در 31 جولای 2016 منتشر شد. این کتاب هشتمین بخش سری کتاب های هری پاتر است که وقایع آن 19 سال پس از اتفاقات جلد آخر، هری پاتر و یادگاران مرگ، رخ می دهد و زندگی هری پاتر که اکنون کارمند وزارت سحر و جادوست و پسر کوچکش آلبوس سوروس پاتر و چالش های پدر و پسری آن ها را شرح می دهد.

پوستر کتاب هری پاتر و فرزند نفرین شده

 

نقد کتاب هری پاتر و فرزند نفرین شده

راستش را بخواهید من در زندگی ام نقد ننوشته بودم. همیشه فکر می کردم منتقد ها موجوداتی هستند که از هیچ چیزی لذت نمی برند در همه چیز دنبال ایراد می گردند. تا اینکه کتاب هری پاتر و فرزند نفرین شده را خواندم. آنقدر ایرادات این کتاب زیاد بود نمی توانستم در مقابلش سکوت کنم. کاربران goodreads  حق داشتند به این کتاب نمره ی 3.6 از 5 را بدهند. شاید بهتر بود به جای این تیتر می نوشتم غرهای یک پاترهد! یا آقای تورن! خانم رولینگ! من شما را نمی بخشم!!

ایرادات اساسی و غیر قابل بخشش جک ترون

*نکته ی مـهـم: این ایراداتی که نام می بریم به ترتیب اهمیت نیست. به ترتیب غرهایی است که به ذهن نویسنده آمده.

1-حضور نداشتن تد ریموس لوپین

تد ریموس لوپین فرزند نیمفادورا تانکس و ریموس لوپین متولد سال 1998 و دگرگون نما. لوپین و تانکس هر دو نبرد هاگوارتز کشته شدند و قبل از مرگشان هری را به عنوان پدرخوانده ی فرزندشان انتخاب کرده بودند و هری هم با اشتیاق این عنوان را پذیرفته بود. این کاراکتر که فرزندخوانده ی هری محسوب می شد حتی به اندازه ی یک کلمه جایی در این کتاب نداشت. در صورتی که در گزارشی که از ریتا استیکر قبل از این کتاب منتشر شده بود، بخش اعظمی از گزارش به این کاراکتر اختصاص داده شده بود.

2-نپرداختن داستان به دیگر فرزندان هری، لیلی و جیمز پاتر

داستان فقط به آلبوس سوروس پاتر اختصاص داشت و خواننده های کتاب فراموش کردند که هری 2 فرزند دیگر نیز دارد. جیمز، فرزند بزرگ هری از آن کاراکتر های شیطون و دلبر بود که نپرداختن به آن گناه بزرگی است! در جایی به رولینگ گفته شد که هری پاتر نقشه غارتگر را به کدام یک از فرزندانش خواهد داد؟ پاسخ رولینگ بسیار جال بود.او گفت:

فکر نمی کنم هری خیال داشته باشد نقشه را به هیچ کدام از بچه هایش بدهد. اما حسی به من می گوید که جیمز بالاخره آن را از کشوی میز پدرش می دزدد!

3-زنده شدن سوروس اسنیپ

در کتاب هری پاتر و فرزند نفرین شده شاهد زنده شدن سوروس اسنیپ کاراکتر منفور 6 جلد اول و شخصیت محبوب جلد هفتم در بعد دیگری از زمان بودیم. آلبوس پاتر و اسکورپیوس مالفوی برای نجات سدریک دیگوری در زمان سفر کردند و با ایجاد تغییری کوچک باعث به وجود آمدن تغییرات بزرگتر در آینده شدند و در نتیجه ی آن هری پاتر در نبرد هاگوارتز شکست خورد و کشته شد و ولدمورت قدرت را به دست گرفت. رون و هرمیون متواری شدند و اسنیپ زنده شد!

خوانندگان این مجموعه می دانند که سوروس اسنیپ به دست لرد سیاه به خاطر ابرچوبدستی (چوبدستی مرگ) کشته شد، نه به خاطر لو رفتن هویتش. پس سوروس اسنیپ در هر صورت و در هر بُعدی از زمان باید کشته می شد. ضمن این که این کاراکتر قبل از نبرد هری پاتر و لرد ولدمورت به قتل رسید. امکان این که در بعدی دیگر هری زودتر از اسنیپ به قتل رسیده باشد نیز وجود ندارد.

فن آرت از سوروس اسنیپ در کتاب هری پاتر و فرزند نفرین شده

در حقیقت سدریک دیگوری نجات یافته که مرگ خوار شده بود. نویل لانگ باتم را به قتل رسانده بود. نویل لانگ باتمی که باید بعد از طلسم شدن هری با طلسم مرگ ( که منجر به مرگش نشد و باعث از بین رفتن تکه روحی از ولدمورت که در وجودش قرار داشت شد.) با شمشیر گودریک گریفندور سر نگینی مار لرد ولدمورت که آخرین جان پیچ بود را قطع می کرد. با مرگ نویل آخرین جان پیچ باقی می ماند و هری در نبرد نهایی شکست می خورد. نبردی که قبل از آن سوروس اسنیپ به قتل رسیده بود. پس زنده شدن اسنیپ در هر بعدی از زمان امکان پذیر نیست.

4- دلفی دیگوری یا دلفی ریدل مسئله این است!

بله! همه چیز این کاراکتر ایراد است. می گویید نه؟ پس اینجا را داشته باشید:

بزرگترین ضعف این کتاب شاید موجودیت دلفی دیگوری یا همان دلفی ریدل فرزند لرد ولدمورت باشد.  شخصیت اصلی کتاب که موجودیتش کاملا زیر سوال است. در این کتاب ادعا شده که دلفی فرزند بلاتریکس لسترنج، مرگ خوار وفادار لرد ولدمورت، و لرد سیاه است. از ادعای دامبلدور مبنی بر عدم توانایی تام ریدل در درک عشق هم که بگذریم، باز هم به این سوال ها بر می خوریم:

 1. چرا بلاتریکس که هر توجه کوچک لرد ولدمورت به خودش را در بوق و کرنا می کرد، از رابطه ی خودش با لرد سیاه سخنی نگفته بود؟
 2. ولدمورت با آن همه عقده فناناپذیری چرا می خواست صاحب جانشینی شود؟ بارها دیدیم که غرور او جلوی قضاوت درستش را گرفته بود. پس چرا فکر می کرد به جانشین و وارث نیاز دارد؟
 3. رودولف لسترنج همسر بلاتریکس چرا به جای مخفی کردن موضوع، واقعیت را به دلفی گفته بود؟ چرا پیشگویی را به دلفی تحویل داده بود؟ اصلا مگر رودولف لسترنج در آزکابان حبس ابد نبود؟

دلفی ریدل دختر ولدمورت در کتاب هری پاتر و فرزند نفرین شده

 

5-زمان برگردان می خواهید؟ بفرمایید!

متاسفم که تعداد ضعف های کتاب نویسنده ای به بزرگی و توانمندی جی کی رولینگ به این عدد رسیده است.

در کتاب 5 گفته شد که تمام زمان برگردان ها در نبرد وزارتخانه نابود شده اند. زمان برگردان تئودور نات از کجا پیدایش شد؟! اگر خودش آن را ساخته بود، چگونه توانسته بود چنین وسیله ای را بسازد؟ زمان برگردان دراکو مالفوی چطور؟!

سرتان را درد نیاورم. ایرادهای این کتاب پایان ندارد. مثل : توجه نکردن کلاه گروهبندی به خواسته ی آلبوس پاتر، حس نشدن جای خالی فرد ویزلی، شخصیت عوض شده و آبکی رون ویزلی، حضور نداشتن روبیوس هاگرید و رز ویزلی و…

در نهایت جادو اثر می کند

آن قدر ها هم که ما گفتیم اوضاع قمر در عقرب نیست. کتاب هری پاتر و فرزند نفرین شده رکورد بیشترین میزان پیش فروش را در سال 2016 زد (به نقل از سی ان ان). در آمریکا و کانادا در دو روز اول بیش از 2 میلیون نسخه از این کتاب به فروش رسید. تئاتر این نمایشنامه فروش زیادی داشت و نامزد جایزه های زیادی شد و اکثرشان را درو کرد و این تئاتر هری پاتر و فرزند نفرین شده در برادوی هم بر روی صحنه رفت. هر چقدر هم یک نوشته ایراد داشته باشد، وقتی نویسنده جادوگر یا ساحره است، جادو اثر می کند.

تئاتر هری پاتر و فرزند نفرین شده

 

چرا فیلم هری پاتر و فرزند نفرین شده ساخته نمی شود؟

فعلا نه جی کی رولینگ و نه براردران وارنر این قضیه را تایید نکرده اند. صحبت هایی هست که اگر پروژه سری فیلم های جانوران شگفت انگیز و زیست گاه آن ها شکست خورد، پروژه هری پاتر و فرزند نفرین شده کلید بخورد. اما باید قبول کرد که کار کمی سخت می شود. چون بازیگرها سنشان بالا می رود و برگرداندنشان به دوران نوجوانی کلی خرج روی دست استدیو برادران وارنر می گذارد. البته فکر نمی کنم کمپانی از سود و پول بدش بیاید. چون چندین برابرش را بدست خواهد آورد.

کلام آخر

ما 9 سال برای داستان جدیدی صبر کردیم تا ما را به دنیای جادویی و به هاگوارتز برگرداند. بند بند بندمان درد می کرد برای جادو. آنقدر تشنه ی جادو بودیم که به محض منتشر شدن کتاب سطر به سطر و لغت به لغتش را با چشمانمان بلعیدیم. شاید آب آنقدر که می خواستیم گوارا نبود اما سیرابمان کرد.

خودتان بعد از خواندن داستان چه حسی داشتید؟ دوستش داشتید؟ تحملش کردید یا از آن متنفر شدید؟ نظر خود را با iransafehouse به اشتراک بگذارید تا ببینیم چه می شود.

‫21 نظر ارسال شده در “هری پاتر و فرزند نفرین شده، پایان 9 سال انتظار

 1. Hhh :

  انتقاداتون خیلیاش الکی بود. درسته میتونست خیلی بهتر باشه ولی زیادی اب و تاب دادین و انتقادایی کردین که جوابش واضحه که از حوصله برای توضیح خارجه/:

 2. M.M :

  سلام
  راستش من بشخصه ازش خوشم اومد و بنظرم قشنگ بود و دیدم که خیلی ها هم ازش خوششون اومده بوده
  اما در مورد انتقاداتتون
  این یک نمایشنامه بوده نه کتاب که بخواد به لیلی و جیمز پرو بال زیادی بده چون اینطوری نمایش خیلی طولانی میشه اگه بخواد به تک تک این افراد برسه یا تد رو وارد کنه(باوجود اینکه بر اساس کتاب یادگاران مرگ رفت و آمدش با خانواده هری زیاد هم بوده)
  به همین ترتیب هم با باقی اعضای خانواده ویزلی ارتباطی نداشتن چون مثل کتاب دستشون باز نبوده که گسترشش بدن
  در مورد دلفی و زمانبرگردان ها هم ، بنظرم نباید خیلی ریز بشیم چون این موضوعات بیشتر برای قابل ادامه دادن داستان(چون داستان تموم شده بود ولی خیلی از افراد مثل خودم ادامشم می خواستند و به این قانع نشده بودند?) بوده تا داستان رو دوباره جالب و جذاب کنه که به عقیده من هم خوب شده بود مثل همون شانسی که خیلی جاها جون هری رو نجات داد و داستان هم قشنگ تر کرد
  و در مورد زنده شدن سوروس ، باید بگم کوچیک ترین تغییر در گذشته آینده رو کاملا عوض خواهد کرد پس شما نمی تونید با قطعیت همچنین حرفی بزنید که آیا بازهم سوروس دامبلدور رو می کشه یا نه؟
  هر چند بنظرم این بخش هم باز بخاطر همون بخش داستانی و زیباتر کردن داستان بوده که باز اسنیپ وارد داستان بشه
  هرچند بار اول که در زمان سفر کردن باز هم تغییرات خیلی بیشتری باید رخ میداد نه تا حد چند تغییر جزئی
  چون همون فاصله گرفتن رون از هرماینی هم خودش خیلی تغییرات باید ایجاد می کرد و بنظرم خانم رولینگ و سایر نویسندگان برای جلوگیری از پیچیده شدن داستان (هم برای خودشون هم ما ?) وارد این جزئیات نشدن که خوب هم بوده

 3. alvin :

  سوال اینجاست کتاب و داستان و هر لغت کلمات دیگه ای نمیتونند خیلی واضع مفهوم فیلم رو برسانند مثال داریم که میگه با چشم ببین با گوش قبول نکن بنظرم بجای اینکه هزینه بیهوده ای برای این کتاب کرد میتونست فیلم را بسازد اگر فیلم را نسازد هری پاتر و فرزند نفرین شده جزع قسمت های 1 تا 8 نخواهد بود ولی هری پاتر یا دنیل ردکلیف همیشه بازیگر خوبی هست و خواهد بود و من تمام فیلم هاش رو دنبال میکنم
  ((( اگر هم که هریی پاتر متاسفانه ادامه اش ساخته نشود ما اثر های دیگه این بازیگر و دیگر بازیگر هارو دنبال میکنیم مهم اون بازیگر هست)))

 4. اب نبات :

  چرا انقدر گیر میدی خیلی هم عالی بود و اسنیپ برای این نمرد چون در اون زمان هاگوارتز قبل از جنگ باخت و دوما در اون زمان بلاتریکس دامبلدور رو میکشه سوما دلفی ریدل اون خودش رو به جای دلفی دیگوری جا زده بود اگه کتاب رو درست خونده باشی میبینی پدر سدریک میگه من برادرزاده ندارم
  دروغگو

 5. از نوادگان رونا ریونکلاو {خخخ} :

  من چند جا خوندم که دلفینی {همون دلفی} یه خواهر بزرگ تر داره به نام کلی {keli} که اگه فیلم را بسازن در چند صحنع حضور دارد .

  و یکی دیگر از دلایلی که فبلم را نمی سازند چون بازیگر سوروس اسنیپ {الن ریکمن } فوت شده و هیچ کس به خوبی او نیست{هققق}

  {{{{{{البته هنوز به کتاب فرزندان نفرین شده نریسدم و نخوندمش اینا فقط چند تا فکت بودن }}}}}}

  • آسمان :

   من شنیدم نرم افزاری هایی هست که میتونن صورت فردی رو از یکی از فیلم ها یا عکس هاش بردارن و توی یک فیلم به جای صورت بازیگر قرار بدن. یعنی یه نفر دیگه میتونه نقش اسنیپ رو بازی کنه ولی صورت آلن ریکمن رو داشته باشه. برای نو جوانی های هرماینی هم همینطوری میتونن انجام بدن. و اینکه چه هزینه ای برای تهیه کنندگان داره؟ میخوان اما واتسون و دنیل ردکلیف رو دوباره ۱۴ ساله کنن؟ این که نمیشه یکی دیگه باید نقش شون رو بازی کنه. به نظر من برای این کتاب اگر فیلمش ساخته بشه به هیچ عنوان نمیشه با تئاترش مقایسه اش کرد. من چند باری تئاتر رفتم، شرط میبندم هر تئاتر این کتاب بیش از چهار ساعت طول میکشه..

 6. Emma :

  به نظر من زیادی دارین گیر میدین داستانش خیلی هم خوب بود هرکی هم خوشش نمیاد نخونه مگه اجباریه ???

 7. Mohammad :

  فکر نکنم که این فیلم ساخته بشه .
  چون که با این داستان که ساختن هزینه خیلی زیادی بر میداره و سودی هم نمی‌رسه برای همین ساخت رو کنسل کردن و به جاش نمایش نامه برگذار می کنند که در ایران نیست.

  • شایان اصدقی :

   داداش تو توی یه فیلم دیدی اون فیلم الکیه
   مگه میشه ساخته نشه درسته هزینه زیادی
   بر میداره ولی هری پاتر بهترین فیلم تو کل جهانه
   حتی میتونم بگم از انتقام جویان هم بهتره
   پس به خاطر همین اگه ساخته بشه طرفدارانش برای دیدن این فیلم حتی حاظرن براش پول بدن تا ساخته بشه
   هر کی موافقه لایک کنه

 8. Mohammad :

  من بنظر من که کتاب هری پاتر و فرزند نفرین شده کتابی جالب نبود بر خلاف دیگر شاهکار ها خانم رولینگ . در حقیقت از نظر من این موضوع دختر ولدمورت و دستگاه زمان گریندل والد داستان و پایه‌ی داستان رو به نوعی تغییر داد چرا که اگر دختر ولدمورت ۸ سال قبل از جنگ هاگوارتس به دنیا آمده باشد غیر طبیعی است چون در آن موقع خانم بلک در آزکابان بوده .

 9. Reyhaneh :

  خیلی گیر دادین به اسنیپ. خب چه ربطی داره!؟ مرگ سدریک، چهار سال قبل از همه‌ی اون وقایع بود. خب بعد از اون چهار سال همه چیز تغییر میکنه دیگه. ولی شما فکر می‌کنید همه چیز رو همون منوال قبلیه، مرگِ دامبلدور و مرگخوار شدن دریکو و کشته شدن دامبلدور به دست اسنیپ و گیر افتادن مرگخوارها تو سازمان اسرار و…. اوووه. اینا یعنی همشون تغییر کردن بعد زنده موندن سدریک. خب، پس این یعنی هیچ وقت اسنیپ، دامبلدور رو نکشته که اَبَر چوبدستی برای اون بشه و ولدمورت برای اَبَر چوبدستی بکشتش. به نشرم این متن یه ویرتیش میخواد.
  چیزی که توی متن بهش اشاره نکردین، این بود که بلاتریکس اصلا کِی از ولدمورت حامله شد!؟ بعد از قضیه ی مرگ خوار شدن، اونا تو عمارت ملفوی زندگی می‌کردن. خب اینجوری حداقل دریکو باید میفهمید خاله‌ش حامله‌س. قسمت نقد زمان برگردانتونم خیلی مسخره بود. میگین اگر نات زمان برگردان رو از سازمان اسرار نیاورده…. خب معلومه که از سازمان نیاورده. توی کتاب قشنگ گفته. دیگه اگر داره!؟ بعد اینکه میپرسین اگر از اونجا نیاورده پس خودش ساخته. زحمت کشیدین. اینا تو خود نمایشنامه بود. بعد اینکه مشکلش چبه که خودش تونسته غیر قانونی یه‌دونه ناقصش رو بسازه!؟ خود سازمان برای اینکه مشکل در زمان ایجاد نشه فقط با زمان کوتاه درست میکرده ولی اینا غیر قانونی یه بلند مدتش رو درست کرمیده.
  در ضمن در مورد زمان برگردان دریکو مالفوی. خب اونم از پدرش داشته دیگه. ولی قضیه اینجاس که چرا پدرش که انقدر شخصیت بدی بود یا خودش از اونا استفاده نکردن!؟ موضوع اینجاست که رولینگ میخواسته یه جوری بگه که اینا شخصیت های خاکستری بودن، نه سیاه. مخصوصا اینکه میبینیم چقدر شخصیت دریکو‌ رو تلطیف میکنه و اخلاقیات خوبی رو تو نمایشنامه ازش نشون میده

 10. نیلو :

  با تمام این سوتیها به نظرم شخصیت اسکورپیوس خیلی جذاب بود و امیدوارم که حتما ساخته بشه اگر بفهمم که قراره هیچ وقت ساخته نشه قلبم خیلی میشکنه

  • nilou-sama :

   واقعا. کاش رولینگ خودش یه کتاب راجب شخصیت های جدید بنویسه. جیمز، لی لی، آلبوس و اسکورپیوس… همه باشن. یا حدقل یه کتاب راجب غارتگرا بنویسه.

 11. shiva :

  وای خیلی مسخره بود. من نمی فهمم فاز جی کی رولیمگ چی بوده وقتی اینو نوشته… یکی نیست بگه آخه مگه مجبوری ادامش بدی که بخوای خرابش کنی؟!

  • سپیده :

   اینو‌ جان تیفانی‌ نوشته نه جی. کی. رولینگ‌
   اگه اون می‌نوشتش‌ که مطمئنم‌ عالی می‌شد
   یکی دیگه اومد نوشته و خرابش کرده-_-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.