جدیدترین اقتباس از کتاب زنان کوچک سال 2019 روی پرده رفت اون هم با بهترین بازیگرانی که می‌تونستن برای این کار انتخاب بشن. فیلم زنان کوچک هم دل منتقدین رو برد، هم دل مخاطبا رو. تقریبا می تونم بگم زیباتری اقتباس ممکن از کتاب بود. درسته که تمام کتاب رو کاور نکرده، ولی خوب باید منطقی بهش نگاه کرد. فیلم هرگز نمی تونه یه کتاب رو کامل کاور کنه. توی این بخش می خوایم کتاب و فیلم زنان کوچک رو بررسی کنیم.

در مورد کتاب و نویسنده ی زنان کوچک

در واقع زنان کوچک اسم یک کتاب از نویسنده ای به نام لوییزا می الکات آمریکایی هست که 56 سال عمرکرده.  اون حدود اوایل قرن 13 خودمون فوت کرده (که خدا بیامرزتش). و از این جهت هم زمان داستان تقریبا تو همون زمانیه که خود خانم لوییزا زندگی کرده و مشکلات و دغدغه های زنان و دختران و برابری خواستنشون رو سعی کرده تو کتابش بیاره. به نظر خود من این کار تو اون زمان خیلی جسارت می‌خواسته و من تحسینش می کنم ( یه کف بلند به افتخارش)

لوئیز می الکات

از این داستان خیلی زیاد برای نمایشنامه های موزیکال و داستان ها و فیلمنامه های هالیودی و انیمه های ژاپنی استفاده شده. دقیقا 9 اثر تا به حال با همین نام تولید شده و حالا به نوبت بیاین بریم سر وقت چند تا از اون اقتباس های خوب و معروفی که به احتمال 70% هممون دیدیم.

فن آرت از فیلم زنان کوچک

شخصیت های رمان زنان کوچک

این کتاب اگه بخوام خلاصه بگم زندگی نامه ی 4 تا خواهر و پدر و مادر و آشناهاشونه که پستی و بلندی های زندگیشون، غم و شادی و در عین حال کنار هم بودناشون را به نمایش درآورده.

چهار تا خواهر یا بهتره بگم دوست به نام های مگ، جو، بث و ایمی. ( البته من به ترتیب سنشون ردیفشون کردم) و پدر و مادرشون، خانم و آقای مارچ و فامیل  بدقلق مجردشون عمه مارچ!

البته خانم لوییزا شخصیت های فرعی داستان رو هم جوری طراحی کرده که با وجود تو حاشیه بودنشون، خیلی خیلی شیرین و دلچسب نقشاشون رو ارائه می‌کنن.

یعنی کسی که داستان رو میخونه اصلا و ابدا تو شخصیت های به نسبت زیادش گیج و گم نمیشه. شخصیت هایی مثل پسر همسایه لوری و پدربزرگش آقای لارنس پیر، جان بروک و پروفسور بائر.

بیاین شخصیت و ویژگی های بعضی از کاراکتر ها رو جداگونه بررسی کنیم:

جوزفین مارچ: دختر پر شور و هیجان خانواده که رویای بزرگ نویسنده شدن و ثبت شدن اسمش تو تاریخ رو داره. شخصیت اصلی داستان تقریبا اونه و به قول خودش خیلی زیاد دست رد به سینش زده شده و برای هدفش خیلی مبارزه می کنه. جو خودش را دختر زیبایی نمیدونه ( ولی هست) و تفکر رمانتیک طور و علاقه ی زیادی به ازدواج نداره. شخصیت دلسوزی داره و بیشترین شباهت به مادر خونواده رو داره.

مگ مارچ: دختر بزرگ خانواده، آروم و عاشق بازیگری و تشکیل خانواده و خونه ی خودش هست. مثل همه فرزندای اول فوق العاده خانه دار ومراقب اعضای دیگه ی خانواده هست.

بث مارچ : دخترک آروم و درون گرای خانواده ی مارچ که اهل موسیقیه و پیانو میزنه. البته همیشه میگه که فقط دوست داره برای خودش و خانواده اش بنوازه. انگار اون اهل نمایش دادن استعدادش نیست. شخصیت بث در طول کتاب اهل هیجان نیست و آروم مثل موج یه رودخونه همراه داستان جلو میره.

ایمی مارچ : سرکش ترین دختر از خانواده ی مارچ ایمی هست و کسیه که به هنر و نقاشی علاقه داره. وقتی که بزرگتر میشه این سرکشی جاشو به تفکر  رمانتیک اکثر دختر های جوون میده.

مارمی : مادر خانوداه ی مارچ، زنی دلسوز و فداکار که در نبود پدر، بار زندگی رو به دوش میکشه و همه جا سعی میکنه مثل یه دوست در کنار دختر هاش باشه.

اقای لارنس : همسایه ی پولدار و پیر خانواده ی مارچ هست که دختر و پسرش رو از دست داده و با نوه ش زندگی می کنه. اون رابطه ی خوبی با بث داره و بث اونو یاد دخترش می اندازه.

لوری : نوه ی آقای لارنس و دوست صمیمی جو. پسرکی خوشگذران که نمیخواد راه و کسب و کار پدربزرگش رو ادامه بده.

جان بروک : معلم سر خانه ی لوری، نوه ی آقای لارنس.

فردریک بائر : دوست جو وقتی اون به نیویورک رفته بود.

انیمه ی زنان کوچک

انیمیشن زنان کوچک یا بهتره بگیم انیمه ی زنان کوچک هم یه اقتباس ژاپنی از همین کتابه. اگه دهه هفتادی باشی که حتما دیدینش. البته به دهه های دیگه بر نخوره چون ممکنه اونا هم دیده باشنش.(گفتن دهه هفتادی چون خودم عاشق این سری جالب و فان بودم)

این انیمه ی 48 قسمتی محصولی از استودیو ی نیپون، تو سال 66 خودمون از یه شبکه ی تلویزیونی ژاپنی به اسم فوجی تی وی پخشش شروع شد و تا به ایران برسه تقریبا تو دهه هفتاد تو تلویزیون ما با سرپرستی آقای ناصر نظامی دوبله شد و روی آنتن رفت و خاطرات بچگیمونو رقم زد.

انیمه زنان کوچک

البته این انیمیشن قسمتی بود و ما هر دفعه باید کلی انتظار می کشیدیم تا قسمت بعدیش بیاد و یه فرقایی هم با کتاب اصلی داشت که جالب توجه ترینش اسم های شخصیت ها بود.

برای مثل شخصیت جو مارچ تو انیمه ی زنان کوچک، شخصی به نام کتی بود، بتی همون بث، سارا همون ایمی و مگی اسمش تفاوتی نداشت.

فیلم زنان زنان کوچک نسخه 1994

فیلم زنان کوچک ساخته ی کارگردان خانمی به نام گیلیان آرمسترانگ هست. ونویسنده ش رابین سوئی کورد، فیلم نامه رو براساس رمان خانم لوییزا نوشته است.

فیلم درام- رومنسی که یه اسکار هم برای نقش اول زن داره و تونسته رتبه ی 7.3 رو از ده کسب کنه.

تو این فیلم هم کم و بیش به کتاب پایبند بوده وبازیگرانی مثل ترینی آلوارادو نقش مگ، ویونا رایدر در نقش جوزفین مارچ، کلیر دینز در نقش بث و کیرستن دانست هم نقش ایمی رو بازی میکنه.

داستان فیلم هم درباره ی 4 خواهر جوونه که در سال 1860 در کانکورد ماساچوست با مادرشون زندگی میکنن و پدرشون هم مشغول جنگ داخلی آمریکاست. داستان با بزرگ شدن خواهر و ازدواجاشون ادامه پیدا می‌کنه و پیامی که به بیننده میده چیزی جز عشق ورزیدن به هم و مبارزه برای رسیدن به اهدافشون نیست.

این فیلم در سال 1373 تو آمریکا روی پرده رفت و تونست تو اون زمان 18 میلیون دلار درامد داشته باشه.

مدت زمان فیلم 118 دقیقه است و خانم گیلیان کل کتاب رو تو همین مدت کم خلاصه کرده و مشخصا نتونسته به همه ی قسمت های کتاب پایبند باشه.

بهترین دیالوگ فیلم زنان کوچک 1994

لوری : یه روزی تو یه مردی رو پیدا میکنی که عاشقشی، یه مرد خوب و باهاش ازدواج میکنی و براش میمیری و اگه من کنار بایستم و تماشا کنم، خودمو دار میزنم.

فیلم زنان کوچک 2019

و بــــله… بالاخره رسیدیم به قسمت هیجان انگیز ماجرا یعنی بررسی فیلم زنان کوچک 2019

ژانر این یکی اقتباس از رمان خانم لوییزا می الکات هم درام و رومنس هست که تو دو ساعت و 15 دقیقه خلاصه شده. کارگردانش هم مثل اون ساخته ی سال 1994، باز هم یک زنه.

خیلی از ماها وقتی شنیدیم یه اقتباس دیگه از زنان کوچک داره ساخته میشه، چندان ذوق زده نشدیم. در هر حال 9 تا اقتباس داشته تا حالا! ولی وقتی اسم بازیگراش اومد بیرون، حسابی هیجان زده شدیم. اما واتسون، فلورنس پیو، مریل استریپ و سیرشا رونان!! خوب چی از این بهتر؟

نقطه قوت دیگش، کارگردان فیلمه. باید قبول کنیم که زنان کوچک یه کتاب کاملا زنانس. پس مطمئنا یه کارگردان زن می خواد که حسابی خبره باشه. کی بهتر از گرتا گروئیگ؟

پوستر فیلم زنان کوچک

کاری که گروئیک کرد این بود که ثابت کرد چون چیزی زیاد گفته شده، دلیل نمیشه دیگه خلاقیتی توش نبینیم. فقط ببینید با داستان چه کرده! روایت خطی رو برداشت و به بهترین نحو از فلش بک ها استفاده می کنه. زمانی که از گذشته شیرین داره میگه، رنگ ها گرم و طلایی هستن. که مصداق بارز عبارت “یادش بخیر” هست. وقتی می رسیم به زمان حال، یعنی زمانی که کمی واقع بینانه تره، رنگ ها سرد و خاکستری میشن.

کار جالب دیگه گروئیگ اینه که نمیاد دیدگاه فمنیستیش توی حلق بقیه فرو کنه. بلکه به تمام دیدگاه ها میدون میده و همشون به بهترین شکل ابراز عقیده می کنن.

این فیلم تو 25 ام دسامبر سال 2019 روی پرده ی سیاه سینما رفت. یعنی حدودا دی سال 98 خودمون و فیلم تازه ای هست. بودجه ای این فیلم 40 میلیون دلار بوده که تونسته 209 میلیون دلار رو بدست بیاره. که عدد قابل توجهیه و دو تا نامزدی تو بخشای بهترین بازیگر زن و بهترین موسیقی داره. و تو 4 رشته کاندید جایزه اسکار 2019 هستش. و از 10، نمره ی 7.9 رو کسب کرده.

گرتا گروئیگ

کارگردان این فیلم خانم گرتا گروئیگ هستن. از آثار دیگه ی این کارگردان میتونم به فیلم شب ها و آخرهفته ی سال 2008 و لیدی برد سال 2017 اشاره کنم. گروئینگ قبلا با لیدی برد ثابت کرد که چه کارگردان توانایی هست. گروئینگ متولد چهارم آگوست 1983 هست و الان تو دهه ی چهارم زندگیشه. و یه چیز جالب دیگه هم که هست اینه که این خانم از سال 2008 هم کار بازیگری انجام میده. در اینجا براتون یه سکانس از فیلم رو میذاریم. آقا اسپویله. حواستون باشه. می گن گرتا 10 دقیقه قبل از فیلمبرداری، دیالوگای این سکانسو می رسونه دست سیرشا. اونم روی کاغذ باطله نوشته شده بوده. این سکانس واقعا عالیه!

بازیگران فیلم زنان کوچک 2019

به بخش شیرین انتخاب بازیگر خوش آمدید. تو این بخش قراره بازیگرا و یه خلاصه از بیوگرافیشونو رو بشناسیم.

سیرشا رونان

خب اول از همه با نقش اصلی جوزفین مارچ یا همون جو مارچ پر انرژی شروع میکنم.

بازیگر این کاراکتر یه هنرپیشه ی چشم آبی و دورگه ی ایرلندی- امریکایی به نام سیرشا یونا رونان هست که متولد 1994 و 26 سالشه و تو همین سن نامزد جایزه های اسکار و گلدن کلوب برای فیلم تاوان هست. اون توی فیلم ماری، ملکه اسکات ها هم خیلی خوب درخشید. سیرشا رونان از بازیگران آتیه دار هالیووده. همین الانشم حسابی توجه هارو به خودش جلب کرده.

اما واتسون

همچنین اما واتسون هم در نقش مارگارت یا مگ مارچ صبور تو این فیلم ایفای نفش کرده. و یه نکته ی جالب درباره اسم اِما دنباله ای اسمش هست : اما شارلوت دوئر واتسون. ( یه تریلی باید اسمشو بکشه) اِما در حال حاضر 30 سالشه و فکر کنم همتون می دونید که تو هری پاتر نقش هرمائینی رو داشت. اما تنها بازیگر از فیلمای هری پاتر بود که تونست خودشو از زیر سایه کاراکترش یعنی هرماینی در بیاره. اگر احیانا کتاب های هری پاتر رو نخوندید، از قسمتی معرفی کتاب های هری پاتر دانلودش کنید.

الیزا اسکانلن

الیزا اسکانلن استرالیایی متولد سال 1991 هم نقش بث مارچ آروم رو بازی میکنه و بازیگری رو از سال 2015 شروع کرده. ما قبلا هم بازی خوبش رو توی سریال sharp objects   دیده بودیم. اونم ثابت کرده که آینده خوبی در انتظارشه.

فلورنس پیو

و اما فلورنس بیو ، هنر پیشه ی انگلیسی نقش ایمی مارچِ رمانتیک رو بازی کرده. اون از سال 2014 فعالیت هنری شو شروع کرده و متولد سال 1996 یعنی 24 سال رو رد کرده. فلورنس از جمله بازیگرهای قوی و بسیار توانای امروز هالیووده. کافیه یع نگاهی به کارنامش بندازیم. فیلمهای مکبث، fall ، midsommar و شاه یاغی تنها نمونه ای از کارای خوب اونه.

لورا درن

ایشون کاراکتر مادر خانواده ی مارچ یا همون خانم مارچ یا مارمی ، یه زن مهربون و دلسوز رو بازی کرده. درن متولد 1967 در لس آنجلس هست و از جایزه هایی که دریافت کرده میتونم به جایزه اسکار بهترنی بازیگر نقش مکمل  زن تو فیلم داستان ازدواج اشاره کنم. همچنین خانم لورا الیزابت درن  کار کارگردانی و تهیه کنندگی هم انجام میدن. توی کارهای قوی زیادی دیدیمش. مثل سریال big little lies .

مری لوئیز استریپ

مریل استریپ بازیگر آمریکایی هست که متولد 1949 و یعنی71 سالشه و نقش عمه مارچ بد قلق و مجرد رو بازی میکنه و سه تا جایزه اسکار داره. احتیاج هست این خدابانوی بازیگری رو بیشتر تشریح کنم یا دیگه خودتون می شناسیدش؟

رابرت ادنکریک

رابرت جان ادنکریک بازیگر آمریکایی و زاده ی سال 1962 یعنی 58 ساله نقش پدر خانواده ی مارچ که تقریبا تا اواخر فیلم تو جنگ داخلی بوده رو بازی میکنه.

رابرت جان ادنکریک کمدین ، نویسنده و تهیه کننده و کارگردان هم هست ( یه دفعه اگه کار گریم هم کنه که مجموعه ش کامل میشه)

جیمز نورتون

جیمز نورتون بازیگر بریتانیایی 35 ساله ، نقش جان بروک داماد خانواده ی مارچ رو بازی میکنه.

لویی گارل

لویی گارل هنرپیشه ی فرانسوی تبار 37 ساله کاراکتر فردریک بائر دوست جو رو بازی میکنه. فقط من نمی دونم بازیگر از این خوش قیافه نبود بیارن بزارن سیرشا؟!

تیموتی شالامی

تیموتی هال شالامی متولد 1995 و 25 ساله است. تیموتی اصالتا آمریکایی- فرانسویه  که نقش تئودور لوری لارنس که لوری صداش میزنن رو بازی میکنه. تیموتی فعالیتش رو از سال 2008 شروع کرده و تو فیلم میان ستاره ای کریستوفر نولان هم بازی کرده. تیموتی الان تقریبا کراش 70 درصد از دخترای دنیا است!

کریس کوپر

بازیگر آمریکایی 69 ساله نقش مرد پیر همسایه ی خانواده ی مارچ و پدربزرگ لوری، آقای لارنس رو بازی میکنه. و برای بازی توی فیلم جایزه بهترین نقش مکمل مرد رو دریافت کرده.

چیز هایی که شاید نمی دونستید

  • این فیلم 25 سال بعد از اونیکی اقتباس سال 1994 ساخته شد.
  • سروشا رونان و تیموتی شالامی تو فیلم لیدی برد گروئیگ هم همبازی بودند.
  • طراح لباس فیلم بعضی جاها از یه لباس، دوتا دوخته ( یکی برای سروشا و یکی برای تیموتی یعنی جو و لوری) تا به نظر بیاد این دوتا لباساشونو با هم شریک میشن.
  • هر خواهر تو این فیلم رنگ لباس مخصوص به خودشو داره. تناژ رنگ لباس مگه سبز و ارغوانیه. جو قرمز و نیلی، بث صورتی و قهوه ای و ایمی آبی روشنه. و مادرشون هم رنگ لباس ترکیبی از همه ی رنگای اوناس.
  • سیرشا رونان به محض اینکه فهمید اقتباسی از کتاب دردست ساخته، با گرتا تماس گرفت و به اون گفت که تصمیم گرفته تا نقش جو مارچ رو بازی کنه. گروئینگ اولش برای دادن نقش به سیرشا دو دل بود. چون به تازگی لیدی برد رو با او کار کرده بود. اما بعد از اینکه متوجه شد که این حرکت سیرشا خیلی جو مانند هست،  ایمیلی برای رونان فرستاد که می‌گفت: “بله تو جو هستی”.
  • (خطر اسپویل) تو رمان اصلی، فردریک بائر میاد خونه ی جو تا بهش بگه یه نشریه پیدا کرده که نوشته هاشو چاپ می‌کنه اما تو فیلم میاد خونه ی جو چون عاشقشه.
  • لهجه ی ایرلندی سروشا رونا وقتی که عصبانی می‌شد یا داد میزد کاملا مشخص می‌شد.

برترین دیالوگ فیلم زنان کوچک 2019

جو مارچ : زن ها، ذهن دارن، روح دارن همونطور که قلب دارن. و میتونن جاه طلب باشن. میتونن همونطور که زیبا باشن با استعداد هم باشن. من واقعا حالم بهم میخوره وقتی مردم میگن که عشق تنها چیزیه که زنا براش ساخته شدن.

سخن آخر

اگه دنبال فیلمی هستین که شبیه زندگی نامه ها باشه و با سختی و خوشی ها بالا و پایین برین و با تک تک کاراکترا همراه بشید، فیلم زنان کوچک 2019 میتونه بهترین انتخاب باشه. من که از هر لحظه اش واقعا لذت بردم. تقریبا خاطره خوب غرور و تعصب برام زنده شد. خوب شما هم دوسش داشتید؟ نظرتونو با iransafehouse در میون بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.