کتاب آوای وحش (CALL OF THE WILD) توسط نویسنده ی مشهور آمریکایی بنام جک لندن در قرن نوزدهم نوشته شده است. از آن زمان تاکنون چندین آثارسینمایی، تلویزیونی و انیمیشن از روی این رمان جذاب ساخته شده. که جدید ترین اقتباس از کتاب آوای وحش سال 2020 با حضور بازیگر برجسته هریسون فورد روی پرده نمایش رفته است. آوای وحش از نگاه یک سگ ساخته شده. به نظر می رسد نقش اول فیلم سینمایی آوای وحش سگی بنام باک است که با الهام از درون  خویش آوای وحش را می شنود این سگ باهوش و با درایت ، شخصیتی کاملا مستقل و واقعی دارد به حدی که شاید گاهی تصور کنید یک انسان است نه سگ .

آوای وحش

فیلم سینمایی آوای وحش از اینجا شروع می شود که در سرزمینی گرمسیر باک یک سگ خانگی هست که خودمختارانه زندگی می کند. تا دلتون بخواهد باک با خونسردی، تمام خراب کاری هایی که از دید خودش کاملا طبیعی است را انجام می دهد. شاید به این دلیل باشد، باک درحالیکه یک سگ خانگیه اما ذاتا سگی شکاری است. در اول فیلم باک خنده های بسیاری روی لب هاتون می یاره و از کاراش قند توی دلتون آب میشه. با وجودی که صاحبش میخواد باک رو سربه راه کنه اما گوش این سگ به این چیزا بدهکار نیست. به قول معروف سگ فیلم آوای وحش یه چغر و بد بدنه یا میشه گفت فضای زندگی شهری نمیتونه از پس انرژی های بالای باک بر بیاد. یعنی باک به این سرزمین تعلق ندارد؟

فن آرت از فیلم آوای وحش

بشنو، طبیعت صدایت می کند:

یک شب یه فرد ناشناس می آید و باک رو می دزد و به سرزمین سردسیری یعنی قطب شمال می برد. باک را به کسانی که می خواهند در جست و جوی طلا به قطب بروند بفروشد. باک در  بازاری شلوغ از دست دزد فرار می کند. در این حین می بیند یه کیف کوچک از دست پیرمردی می افتد. باک تلاش می کند و تا قبل از اینکه پیرمرد سوار کشتی شود، کیف را به دست او می رساند. سپس چیزی طول نمی کشد که دزد باک را در شلوغی ها پیدا می کند و به یک مرد و زن  نامه رسان که سگ سورتمه نیاز داشتند می فروشد.

تغییر در زندگی

مرد نامه رسان یعنی صاحب جدید باک همیشه شعارش را با خوشحالی فریاد می زد:

ما نامه نمی رسونیم ما زندگی و امید رو به مردم می رسونیم.

باک فیلم آوای وحش اولین باره که برف رو لمس می کند و هیچ تجربه ای از زندگی در کوهستان های پوشیده از برف و سرما و یخ بندان ندارد. باک را که به سورتمه می بندند این سگ دوست داشتنی نمی خواد خودش رو با بقیه سگ ها وفق بدهد و هماهنگ باهاشون حرکت کند و مثل همیشه ساز خودش را می زند تا اینکه سورتمه منحرف می شود. همه با هم زمین می خوردند اینجاست که باک می فهمد به نفعشه که با تیم همراه باشد.

پاهای باک تاب و تحمل سرمای برفهای قطب را ندارد ولی تلاش می کند و مقاومت می کند و تسلیم نمی شود. شب اول باک می خواهد در کمپ گرم  پیش صاحباش بخوابد ولی می اندازنش بیرون، چون جای او آنجا نیست او باید برود بیرون پیش بقیه سگ ها بخوابد، زندگی باک دستخوش تغییرات زیادی شده و هیچ چیز برای باک مثل قبل نیست.

بقیه سگ ها همگی زیر سلطه ی سگ راهنمای سورتمه هستند و سگ راهنما هم به شدت مغرور و زورگو هست. یک بار که سگ راهنما به زور ماهی سگ ضعیف و کوچک تیم را گرفت، باک رفت با مهربانی تمام ماهی خودش را به سگ کوچک داد. بقیه سگ ها با تعجب به باک نگاه می کردند انگار تا به حال همچین چیزی در عمرشون ندیده بودند. باک به بقیه ی سگ ها کمک می کرد یخ های روی سطح آبها رو می شکوند تا بقیه سگ ها بتوانند آب بخورند. رفته رفته باک تبدیل به سگ محبوب گروه شده بود.

موفقیت در زندگی

سگ راهنما با دیدن این شرایط یک شب باک رو به مبارزه دعوت کرد. در حین مبارزه باک از پا درآمد و روی زمین ولو شد تا اینکه بقیه سگ ها به طرفداری از باک با سگ خودخواه و مغرور راهنما گلاویز شدند. این شد که سگ راهنما، تیم را ترک کرد و رفت.

وقتی صبح از سگ راهنما خبری نبود مرد نامه رسان، دومین سگ باتجربه ی تیمش را انتخاب کرد. جلوی سورتمه قرار داد تا بند سورتمه را به گردن او بیندازد اما آن سگ قبول نکرد. تمام سگ های سورتمه هم متفق القول تمایل داشتند که باک راهنما باشد. مرد نامه رسان با اکراه قبول کرد چون دیر شده بود و باید سریع نامه ها رو می رسوند و نمی توانست وقت از دست بدهد. کمی بعد مرد نامه رسان با کمال تعجب دید که باک، راهنمای بسیارعالی است و حتی از مسیرهایی عبور می کند که از کولاک و ریزش کوه ها در امان هستند و بسیار سریع تر از قبل به مقصد می رسیدند و نامه ها را تحویل می دهند. شب در همان شهر می مانند.

باک دوباره با همان پیرمردی که کیفش را گم کرده بود روبرو می شود. صبح مرد و زن نامه رسان همه ی نامه ها رو بسته بندی کرده اند و سورتمه آماده ی حرکت هست که پیرمرد با عجله می آید تا نامه اش را به دست نامه رسان ها برساند اما مرد نامه رسان بهش میگه که دیگه فرصت تمام شد، بماند برای سری بعد. اما باک می ایستد و به سمت پیرمرد می رود و نامه را از پیرمرد می گیرد. معلومه که باک به این پیرمرد علاقه مند هست.

باک کاملا با شرایطش اخت شده. اما سری بعدی که به این شهر می رسند و نامه های جدید رو می رسانند مرد و زن نامه رسان متوجه می شوند که اداره پست این روش نامه رسانی را منحل کرده و روش های سریع تری رو جایگزین کرده . آنها ناچارا سگ های سورتمه شان رو برای فروش میزارند. .

این نیز بگذرد

پسری خشن و بدجنس که قصد سفر به قطب برای پیدا کردن طلا دارد سگ ها را می خرد . همان پیرمرد در جریان قرار میگیرد. پیرمرد به پسر هشدار می دهد که الآن کوهستان خطرناک هست باید شش ماه صبر کند تا هوا بهتر شود و بعد به قطب برود. پسر با پرخاشگری جواب می دهد تو می خواهی زود تر از من به جستجوی طلا بروی و طلاها رو برداری.

پسر راهی سفر برای پیدا کردن طلا می شود و در طول مسیر به سگ ها شلاق می زند و بهشون غذا نمی دهد. در بین راه به یک جایی که می رسند، باک سگ راهنمای سورتمه از حرکت می ایستد چون تشخیص می دهد که با عبور یخ دریاچه خواهد شکست و این مسیری خطرناک هست.وقتی پسر خشن متوجه می شود که حتی با شلاق زدن هم باک از سر جاش تکان نمی خورد پس  او را از سورتمه جدا می کند و با بقیه سگ ها به راهش برای پیدا کردن طلا ادامه می دهد .

چرا باک این تشخیص را می دهد آیا چون آوای وحش درون او زنده هست؟

فن آرت از فیلم آوای وحش

باز جوید روزگار وصل خویش

باک می رود و با پیرمرد زندگی می کند. پیرمرد، سال ها پیش پسرش را از دست داده. پسر همیشه دوست داشته به سرزمین های دور برود اما نه برای پیدا کردن طلا بلکه برای سفر به جایی ناشناخته که هنوز کسی نرفته. روزی پیرمرد تصمیم می گیرد رویای پسرش را عملی کند و با باک راهی سفر به دوردستها می شود.

بعد از گذر از سرزمینهای کوهستانی و سرد و برفی به مکانی بسیار زیبا و سرسبز و خوش آب و هوا که رودخانه ای زیبا در آن جاری است، می رسند. کلبه ای قدیمی و پوشیده از گرد و غبار را در آنجا پیدا می کنند و ساکن آن مکان زیبا می شوند.

روزی درحالیکه پیرمرد و باک با خوشحالی در رودخانه شنا می کردند طلاهای درخشان فراوانی را در کف رودخانه دیدند و مشغول جمع کردن طلا شدند. باک در این صحنه، طنز خیلی زیبایی را از خود به جا می گذارد. درحالیکه وسط رودخانه هستند پیرمرد به باک یک قطعه طلای کوچک برای نمونه نشون می ده و میگه از این ها پیدا کن و باک سرش رو در آب می کند و یه قطعه طلای بزرگ بیرون می آورد و می بیند بزرگتر است و طبق طلای نمونه نیست پس طلا رو دوباره پرت می کنه به آب.

در این سرزمین زیباست که باک عاشق می شود، اما چه عشق مقتدرانه ای. باک داستان ما، اصلا لوس نبوده هیچ وقت . جزئیات داستان عشقی باک رو میزارم به عهده ی خودتون تا برید فیلم این سگ مهربون که پر ازمناظر زیباست رو ببنید.

فکر می کنید چرا اسم این داستان را آوای وحش گذاشتند؟

فن آرت از فیلم آوای وحش

درباره ی فیلم سینمایی آوای وحش 2020

تاکنون چندین آثارسینمایی، تلویزیونی و انیمیشن از روی این کتاب آوای وحش ساخته شده است که به شرح زیر می باشد:

در سال 1932: اولین ورود این رمان به سینما اثری صامت بود.

در سال 1935:  با بازی کلارک گیبل

در سال 1972: با بازی چارتون هستون

در سال 2020: جدیدترین نسخه ی آن با بازی هریسون فورد

در نمایش فیلم آوای وحش با بازی هریسون فورد سعی شده از بیان جزئیات بیش از حد رمان که شامل سختی های فراوان و شرایط طاقت فرسایی که باک سگ داستان پشت سر می گذارد، چشم پوشی شود و در عوض تصاویر جذاب از طبیعت بسیار زیبا که بیننده را سرشوق می آورد  جایگزین شود. با کمک جلوه های ویژه سگ بسیار مهربان تر و دوستداشتنی تر به نظر می رسد. با وجود سختی در همبازی شدن با سگی که وجود ندارد و با استفاده از تکنولوژی CGI بازیگر بازی خود را روی یک پرده ی سبز یا اصطلاحا کروماکی انجام می دهد اما هریسون فورد در این نقش بسیار درخشیده است.

بحث داغ منتقدان فیلم سینمایی آوای وحش در سال 2020 درمورد بکارگیری جلوه های ویژه و تکنولوژی CGI است. سخنان نشان می دهد آنقدرها هم این جلوه های ویژه به مذاق منتقدان خوش نیامده است، اما با این حال آنان اقرار کرده اند که فیلم سینمایی آوای وحش (2020) نیز حداقل یکبار ارزش دیدن را دارد.

سخن آخر (فیلم آوای وحش 2020)

فیلم سینمایی آوای وحش (2020)  داستان زندگی سگی دوستداشتنی به نام باک است که دزدیده می شود و وارد ماجراجویی می شود این سگ قوی و مهربان تمام سختی ها پشت سر می گذارد و به همانجایی که تعلق دارد می رسد . فیلم آوای وحش مملو از احساس و آرامش است و حتی طنزهای کوچکی که در شخصیت باک می بینید در ذهنتان ماندگار می شود. علاوه براین اگر که به سگ هم علاقه مند باشید حتما از دیدنش لذت خواهید برد و غرق داستان و مناظر زیبایش می شوید . خوشحال می شیم که شما هم نظراتتون رو با ما و همراهان iransafehouse درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.