فیلم جوکر 2019 ، سوهان روحی دیگر از برادران وارنر

وقتی سخن از سینمای دی سی میاید، نا خودآگاه لیستی از فیلم های ضعیف و گیشه پسند (هرچند در گیشه هم ضعیف عمل می کنند!) که انگار در هالویین فیلم برداری شده اند به یادمان میاید. البته خدایی نکرده ما اصلا قصد نداریم که بگوییم دی سی ضعیف است. حتی اگر کمیک ها را هم نخوانده باشید، کافی است سری به انیمیشن های دی سی مثل بت من: شوخی کشنده، بت من: هاش و انیمیشن دنباله دار هارلی کویین بزنید تا بفهمید دی سی چه دنیای نابی است! اما افسوس که برادران وارنر ظرفیت به تصویر کشیدن این دنیا را ندارند. فقط یک کارگردان توانست تا حدوی این دنیا را با کلی دخل و تصرف به نمایش در بیاورد. آن هم کریستوفر نولان بود. شاید نویسنده را به نولان زدگی متهم کنید اما بیایید یک نگاهی به فیلم های دی سی که در سال های اخیر اکران شده اند داشته باشیم.

هشدار: ممکن است در ادامه مقداری از داستان فیلم جوکر 2019 لو برود، اگر می خواهید اسپویل نشنوید، بقیه اش را نخوانید!

نگاهی به فاجعه های قبلی برادران وارنر

بیایید یک نگاه کلی به آثار دی سی داشته باشیم. شاید با بررسی این ها فیلم جوکر 2020 یک سر و گردن بالاتر باشد، اما همچنان در خور اسم جوکر نیست.

جوخه خودکشی: یک گروه مجرم بی هدف که هرکدامشان را حذف کنی، هیچ تغیری در فیلم به وجود نمیاید. انگار که فیلم منامه را وقتی در دنیای بالا سیر می کرده اند، نوشته اند. تنها نکته مثبت فیلم، دیدن کمالات هارلی کویین است. جوکر جرد لتو هم که وقتی مانیتور را خاموش کنید، از یادتان می رود.

لیگ عدالت: بدون هیچ تعریف و زمینه سازی از کاراکتر ها و فقط برای کم کردن روی انتقامجویان، یک فیلم خسته و درهم برهم اکران کردند که اصلا اگر نبود بهتر بود. فقط کافی است تا یاد جوک های بیمزه آکوامن بیفتید تا اشک در چشمانتان حلقه بزند.

زن شگفت انگیز: فیلمی سراسر شعار فمنیستی که با بی منطقی سعی در باحال جلوه دادن گال گدوت دارد.

استدیو فیلمسازی بعد از شکست های اشاره شده، تصمیم گرفت ترمز بگیرد و ببیند کجای کارش اشتباه هست. به علاوه دیگر نمی خواست تا ضرر مالی هنگفتی متحمل شود. احتمالاتت را بررسی کرد و در آخر به جوکر رسید.

حالا چرا جوکر را ساختند؟

با یک دودوتا چهارتای ساده می توان به پاسخ پی برد. بحث سر پول است! (مثل همیشه) محبوبیت جوکر فروش را تضمین می‌کند. برای اینکه با معضل مقایسه با بتمن نولان مواجه نشوند، هیچ ابرقهرمانی را جلوی او نمی گزارند. یک جوکر افسار گسیخته بدون هیچ جلوداری. به علاوه جوکر گذشته ای ندارد و راحت می توان آن را مانند خمیر شکل داد. همچنین خبر ساخت جوکر برای طرفداران متعصب هیث لجر و دنیای دی سی، کلی بحث برای گفتن در فضای مجازی راه می‌ندازد و تبلیغات فیلم حتی قبل از استارت فیلمبرداری شروع می شود. جوکر واقع گرا ترین شخصیت دی سی است. چه چیزی از این بهتر؟

بررسی دلایل مالی برای ساخت فیلم جوکر 2019

جلوی ضرر را هرجا بگیری، منفعت است.

خوب می رسیم به بودجه و داستان. ازآنجایی که برادران وارنر بر سر فیلم های دی سی کم ضرر ندادند، این دفعه با یک بودجه 50 میلیون دلاری که 25 میلیون آن وام است، شروع می کنند. حال و هوای فیلم را به دهه هفتاد میلادی می برند. آن هم به 2 دلیل. اولین دلیل عدم استفاده از جلوه های ویژه زیادی است که خرج فیلم را بالا می برد. دقت کنید اولین شلیک در دقیقه 45 فیلم اتفاق میفتد. و آنچنان زد و خورد اکشنی در فیل نمی بینیم. دوم سینمای دهه هفتاد، سینمای شخصیت محور و واقع گرا است. پس تا اینجا همه چیز حل شده است. بعدش هم اسکی سواری در کارهای اسکورسیزی شروع می شود! فیلمباز ها می دانند که سینمای دهه هفتاد متعلق به سلطان اسکورسیزی است. حتی با شبیه جلوه دادن این فیلم به آثار اسکورسیزی سعی کردند تا دی کاپریو را برای ایفای نقش گول بزنند که خداراشکر لئو زرنگتر از این حرف ها است و گول نخورد. اما خوب نسخه نهایی فیلم فرسنگ ها با سینمای جناب اسکورسیزی متفاوت است. حتی نمی توان گفت که جوکر بچه عقب افتاده سینمای اسکورسیزی است. بیشتر شبیه این است که سینمای دهه هفتاد را دیده باشید و بگویید خوب هرکاری آن ها کردند، من نمی کنم!

تبلیغات رو اعصاب فیلم جوکر 2019

تا میتوانی در بوق و کرنا کن!

از یکسال قبل از اکران جوکر، فضای اینترنت با اخبار این فیلم منفجر شده بود. به یاد داریدکه حتی خبر آب خوردن خواکین فینیس در لباس جوکر را می توانستیم در تمام پیج ها و کانال های سینمایی ببینیم. این همه سر و صدا برای اکران چه دلیلی می تواند داشته باشد. مسلم است. طبل تو خالی، صدای بلندی دارد!

در ابتدا، انتظار یک شاهکار مسلم را داشتیم که هیث لجر را کمرنگ می کند. انتظارمان بی راه هم نبود. خواکین فینیکس بازیگر توانایی است و به هنر بازیگری او، خرده ای نمی توان گرفت. او نیز قربانی سیاسیت های مالی هالیوود است. گرچه مزد زحماش را با بردن جایزه بهترین نقش اول مرد در جشنواره اسکار گرفت. می توان گفت تنها لطف دیدن فیلم، تماشای هنر فینیکس است. اما در این باره، منتقد time  نظر دیگری دارد. استفانی زاکرک می گوید:

خواکین فینیکس در این فیلم به شدت تلاش می‌کند تا نقش جوکر را به خوبی نمایش دهد، اما شما می‌توانید ناامیدی را در هنرنمایی او احساس کنید. این فیلم به قدری بد ساخته شده که شاید لازم باشد یک کمپین مالی برای نجات زندگی خواکین فنیکیس راه‌اندازی کنیم تا او برای پول درآوردن اینقدر اذیت نشود. در رفتارهای تهاجمی و وحشتناک نقش جوکر، فقط فنیکیس مقصر نیست.

iransafehouse فیلم جوکر 2020

 جوکر را هرچه مفلوک تر نشان دادند.

از همان دقایق اول فیلم جوکر 2019 با لگد به زندگی سیاه آرتور فلک پرت می شویم. انگار همه بدبختی های دنیا بر سر این مرد بیچاره باید ببارد. اغراقی مصنوعی و رو اعصاب. انگار که بزور بخواهند همزاد پنداری مخاطب را برانگیزند. نکته دیگر این که انگار داریم به یکی از ساخته های سینمای وطنی نگاه می کنیم. آدم بدها همه پولدار و مرفه هستند. وال استریت مکانی شیطانی است و همه بدند بجز آرتور. نکته مشترک این فیلم با دیگر تولیدات سینمای دی سی این است که این جمله را دائم فریاد می زند: من تاریک و جدی هستم. یادت باشد!

من خیلی دارکم!

فیلم جای فریاد یک جمله نیست، بلکه باید با زیرکی آنرا  نشان داد. همانطور که اسکورسیزی در راننده تاکسی نشان می دهد. یکی از ضعف های این فیلم این است که خیلی می خواهد به سینمای اسکورسیزی بچسبد ولی حتی در تقلید هم نافرجام است. انگار که فایت کلاب و راننده تاکسی را جویده باشی و بعد بالا بیاوری. فیلم نه جهان بینی را عرضه می کند نه ایده ای دارد. بلکه سوار بر موج احساسات کامیک بازان و قشر ضعیف پیش می رود. جوکر به ظاهر در طرفداری از قشر آسیب پذیر جامعه ساخته شده اما در آخر همه چیز یک توهم بوده است. این مساله شاید به به و چه چه قشر سطحی نگر را به دنبال داشته باشد اما در طولانی مدت، دستش برای آن ها هم رو می شود. جوکر هم ساخته ای بود برای پر کردن جیب سازندگان. همان سرمایه دارانی که فیلم بظاهر از آنان انتقاد می کند.

کلام آخر

با تمام این اوصاف، باید از اسکورسیزی متشکر باشیم که به فیلم های ابرقهرمانی بدبین باشد. مخصوصا فیلم جوکر که گویی دستاورد های اسکورسیزی را با تقلیدی بچگانه به سخره می گیرید. اگر فیلم دیگری در دست و بالتان نیست، برای وقت گذرانی خوب است اما خوب انتظار چندانی از فیلم نداشته باشید. فیلم جوکر را دیده اید؟  نظر شما چیست؟

caption=’اطلاعات کلی’ responsive_styling=’avia_responsive_table’ id=” custom_class=” av_uid=’av-qsfism’] [av_row row_style=” av_uid=’av-q6y05o’][av_cell col_style=” av_uid=’av-ncidj0′]نام کامل: Joker[/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-mvc8fw’]استدیو سازنده: برادران وارنر[/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-k4f2a4′]ژانر: درام، جنایی[/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-juf718′]سال پخش : 2019[/av_cell][/av_row] [av_row row_style=” av_uid=’av-h4abe4′][av_cell col_style=” av_uid=’av-gdndsc’]بازیگران: خواکین فینیکس، رابرت دنیرو، زَزی بیتز، فرانسیس کنروی[/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-dqvtfg’] درجه سنی:R[/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-chtqd8′]کارگردان : تاد فیلیپس[/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-bkddvw’]بودجه: 55 الی 70 میلیون دلار[/av_cell][/av_row] [av_row row_style=” av_uid=’av-8w9dp8′][av_cell col_style=” av_uid=’av-78dloc’]نویسندگان: تاد فیلیپس، اسکات سیلور[/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-6g9324′]زمان فیلم: 122 دقیقه[/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-h5tcc’]فروش در باکس آفیس: 1.074 میلیارد دلار[/av_cell][av_cell col_style=” av_uid=’av-1zmz70′]IMDB:8/5[/av_cell][/av_row] [/av_table]

‫1 نظر ارسال شده در “فیلم جوکر 2019، خونی تازه یا فاجعه دیگری بر سر DC؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.