بهترین کارگردان های انیمه ساز را می شناسید؟

9تا از کامی های برتر انیمه رو ببینید

اگر خودتان را متعلق به خانواده‌ی پهناور اوتاکوها می‌دانید، یعنی یک گوشه‌ی محفوظ از قلبتان برای همیشه متعلق به انیمه است؛ این انیمیشن‌های خارق‌العاده‌ی دوبعدی که روح و وجود ما را تسخیر کرده‌اند.

هر مخلوق بی‌نقصی، بدون شک از یک خالق بی‌نقص سرچشمه می‌گیرد. یک انیمه، بدون وجود کسانی که در ساخت آن شریک هستند، هرگز نمی‌تواند به وجود بیاید و به رشد و شکوفایی برسد؛ کسانی مثل فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده، انیماتور، و صداپیشه. اما تمام این‌ها بدون وجود کارگردانی کاربلد، به هیچ جایی نمی‌رسد. کارگردان هم حکم اسکلت و استخوان‌بندی یک اثر را دارد و هم حکم چسب و شالوده‌ای که قرار است تمام زحمات دست‌اندرکاران دیگر را در کنار هم نگه دارد و سازمان‌دهی کند.

در این مقاله، قرار است 9 نفر از بهترین کارگردان‌های انیمه‌ساز، به همراه چند نمونه از انیمه‌هایشان را معرفی کنیم.

هایائو میازاکی

انیماتور، فیلم‌ساز، فیلم‌نامه‌نویس، نویسنده و مانگاکا

شماره 1iransafehouse بهترین کارگردان های انیمه

تقریباً همه‌ی ما قبول داریم که بی‌نظیرترین فرد در عرصه‌ی انیمه‌سازی، این مرد دوست‌داشتنی است. کم‌تر کسی است که خودش را اوتاکو بداند و حداقل یکی از کارهای میازاکی را ندیده باشد. کارهای این کارگردان موفقیتی در حد کارهای انیماتورهایی مانند والت دیزنی و یا نیک پارک دارد، و حتی بسیاری او را به نام والت دیزنیِ ژاپنی می‌شناسند.

میازاکی با همراهی همکار خودش، ایسائو تاکاهاتا، استودیوی جیبلی را تأسیس و راه‌اندازی کرد. این استودیو به قدری استثنایی و شناخته‌شده است که به راحتی می‌توان سبک مخصوص به خودش را از بین باقی انیمه‌ها تشخیص داد. تمرکز بیشتر انیمه‌های این استودیو، روی شخصیت‌های اصلی مؤنثی است که قهرمان‌وارانه، شرایط غیرعادی و خارق‌العاده‌ای را پشت سر می‌گذارند. تعدادی از آثار شاخص این کارگردان رو در اسلایدر زیر مشخص کردیم.

 

ساتوشی کوُن

کارگردان، انیماتور، فیلم‌نامه‌نویس و مانگاکا
iransafehouse بهترین کارگردان های انیمه

فضای خیالی و وهم‌آلود انیمه‌های این کارگردان، دنیایی پر از نماد و سمبل است. اگر چه او در حیطه‌ی انیمه شهرت فراوانی دارد، اما بیشتر به طور حرفه‌ای روی مانگا کار می‌کرده است.

کوُن در سال 2010، در سن 46 سالگی، بر اثر سرطان لوزالمعده از دنیا رفت.

 

 

 

 

 

 

ماکوُتوُ شینکای

انیماتور، فیلم‌سازو مانگاکا
iransafehouse بهترین کارگردان های انیمه

اکثر ما شینکای را از روی انیمه‌ی به‌یادماندنی نام تو می‌شناسیم. این کارگردان حرفه‌اش را از سال 1999، با انیمه‌ی کوتاهی به نام او و گربه‌اش شروع کرد، که جوایز متعددی را هم به دست آورد و مسیر کارگردانی را برای شینکای هموار کرد. شینکای در ابتدا برای شرکت بازی‌های ویدئویی، Nihon Falcom، کار می‌کرده، اما بعدها از کارش استعفا داد و به کارگردانی انیمه مشغول شد. در اسلایدر زیر، کارهای شاخص این کارگردان رو ببینید.

 

 

 

ایسائو تاکاهاتا 

کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌ کننده
iransafehouse بهترین کارگردان های انیمه

همان‌طور که قبل‌تر هم گفتیم، ایسائو تاکاهاتا به عنوان همکار هایائو میازاکی شناخته می‌شده، اما خودش هم انیمه‌های کم‌نظیری را کارگردانی کرده بود. در کارهای تاکاهاتا می‌توان حضور کم‌رنگی از سبک میازاکی را نیز تشخیص داد. اگر چه، او در بیشتر مواقع از قصد انیمیشن را سطحی و ناتمام به تصویر در آورده تا خود تماشاگر بتواند با نیروی تخیلش آن را پر کند.

تاکاهاتا در سال 2018، در سن 83 سالگی از دنیا رفت.

 

 

 

شینیچیرو واتانابه

کارگردان

iransafehouse بهترین کارگردان های انیمه

واتانابه حرفه‌اش را در استودیوی سانرایز شروع کرد و در کارگردانی انیمه‌ی Macross Plus همکاری داشته، و بعد از آن اولین کار خودش را به نام کابوی بیباپ کارگردانی کرد.

واتانابه به خاطر درآمیختن ژانرهای متفاوت در کارهایش شهرت دارد. به عنوان مثال، در انیمه‌ی کابوی بیباپ مخلوطی از وسترن فضایی و سبک جاز دیده می‌شود، و انیمه‌ی سامورایی چامپلو نیز ترکیبی از ژاپن امروزی، سینمای سامورایی، و سبک هیپ هاپ است.

 

 

ماموُرو هوُسوُدا

کارگردان، انیماتور
iransafehouse بهترین کارگردان های انیمه

تمرکز کارهای این کارگردان بیشتر بر روی روابط خانوادگی است.
در سپتامبر 2001، با اعلام استودیو جیبلی، قرار بر این بود که کارگردانیِ انیمه‌ی قلعه‌ی متحرک هاول به هوسودا سپرده بشود، اما به دلیل تفاوت‌های سلیقه‌ای که وجود داشت، این کار منحل شد. به گفته‌ی هوسودا، از او خواسته شده بود تا ساخت انیمه را مطابق با سبک میازاکی پیش ببرد، اما او می‌خواست که انیمه‌ی خودش را با سبک مخصوص به خودش بسازد.
هوسودا به مدت شش سال در استودیوی مَدهاوس مشغول به کار بود، اما در نهایت، استودیوی مخصوص به خودش، استودیو چیزو، را تأسیس کرد.

 

تِتسوروُ آراکی

کارگردان، انیماتور
iransafehouse بهترین کارگردان های انیمه

فیلم‌نامه‌های تاریک، موسیقی‌های بلندپروازانه، و پویانمایی پرهیجان، که احساسات بیننده را به بازی می‌گیرند و به اوج می‌برند، از ویژگی‌های کارهای آراکی است.

 

 

 

 

 

 

 

‘ماموُرو اوُشی

فیلم‌ساز، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس
iransafehouse بهترین کارگردان های انیمه

کارهای اوشی به خاطر محتوای فلسفی‌شان معروف هستند. او احترام بسیاری از کارگردان‌های مشهور خارج از ژاپن را کسب کرده؛ کسانی مثل جیمز کامرون و خواهران واچوفسکی. اوشی به طور مداوم با استودیوی پروداکشن آی. جی و موسیقی‌دان کنجی کاوای همکاری داشته و به گفته‌ی خودش، ارزش انیمه‌هایش بدون وجود این دو، به نصف می‌رسد.

از نظر اوشی، رویکردی که او در کارگردانی پیش گرفته، دقیقاً برعکس چیزی است که در هالیوود اجرا می‌شود: عوامل بصری مهم‌ترین جنبه‌ی ماجرا هستند، سپس داستان، و در نهایت شخصیت‌ها. به علاوه می‌گوید که انگیزه‌ی اصلی‌اش در این حرفه، ساخت دنیاهایی متفاوت با دنیای خودمان است.

 

نائوکو یامادا

کارگردانiransafehouse بهترین کارگردان های انیمه

یامادا در ابتدا قصد داشت که بعد از به پایان رساندن دانشگاه، وارد صنعت فیلم‌سازی بشود، اما بعد از این که تبلیغی از استودیوی کیوتو انیمیشن دید، مسیرش به سمت این استودیو کج شد. او حرفه‌اش را با کارگردانی یک قسمت از انیمه‌ی کلند (Clannad) شروع کرد، و بعد از موفقیتی که در این کار کسب کرد، کارگردانی انیمه‌ی کی-اون! را به عهده گرفت؛ انیمه‌ای که با حس و حال خاص و ویژه‌اش، بسیاری از انیمه‌های دیگر را به چالش کشید.

یامادا خودش را به عنوان کارگردان متد می‌شناسد؛ به این معنی که قبل از شروع به کارگردانیِ کاری، مدتی را در موقعیتی که قصد کارگردانی‌اش را دارد می‌گذراند، خودش را به جای شخصیت‌ها قرار می‌دهد، و مدتی با کفش‌هایشان راه می‌رود تا درک بیشتری را از موقعیت کسب کند.

در 18 جولای 2019، در محل کار یامادا، یعنی استودیوی کیوتو انیمیشن، آتش‌سوزی‌ای به پا شد که باعث مرگ 36 نفر و زخمی شدن 33 نفر دیگر از همکاران یامادا شد، اما یامادا آسیبی در این حادثه ندید.