مقایسه دو بازی جهان آزاد gta V و red dead redepmtion 2

شرکت راک استار یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده بازی های ویدئویی است که مهارت خاصی در تولید بازی های جهان باز یا جهان آزاد دارد به طوری که میتوان آنها را سلطان بازی های جهان آزاد دانست

عناوینی مثل سری های  READ DEAD REDEMPTION , GTA همگی آنها شاهکار هایی در عرصه گیم هستند . در این مقاله ما قصد داریم دو بازی پر فروش و پر طرفدار این شرکت یعنی RED DEAD 2  و GTA V  را با هم مقایسه کنیم پس بدون هیچ حف اضافی میرویم سر اصل مطلب چون که وقت طلاست!!!

 

این دو بازی جهان آزاد را میتوان از جهت های مختلفی بررسی کرد

 1. نقشه بازی : بزرگ و بزرگتر

هر دو بازی نقشه های بزرگی دارند. بزرگی نقشه ی جی تی ای وی  49 مایل مربع است و نقشه ی رد دد 2 اندازه ای حدود 29 مایل مربع دارد. بعد از خواندن این جمله شاید گفته باشید که نقشه  GTA V  نقشه RED DEAD REDEMPTION 2  را له میکند  اما واقعیت دقیقا برعکس است و این نقشه RD2  است که در جزئیات همه ی بزرگی نقشه جی تی ای را به سخره میگیرد. جزئیات نقشه به حدی بالاست که شاید یک عمر برای گشتن این نقشه کم باشد .شما میتوانید به خانه ها  وارد شوید و خانه ها فقط یک مکعب با کله ی هرمی یا صاف نیستند . اما سوال اصلی اینجاست برای شما کدام چیز در یک بازی جهان آزاد مهمتر است اندازه یا جزئیات.

 1. زمان بازی : میان تایم من تا تایم RD تفاوت از زمین تا اسمان است

GTA V  مربوط به زمان حال است که در آن تفنگ های جدید ماشین های اسپرت خانه های مدرن برج های بلند دیده میشود  اما RD2  به سال 1899 برمیگردد در که آلفرد هیچکاک در نیمه دوم آن سال تقدیم شد تا بتواند 56 سال یعنی در 1955 مجموئه آلفرد هیچکاک تقدیم میکند را بسازد !

اگر عاشق اسب سواری هستید و دوست دارید در طیبعت بکر غرب وحشی قدم بزنید و تیرندازی کنید بهترین انتخاب برای ما RD2  است ولی اگر عاشق دنیای مدرن و به روز هستد به دنبال GTA V بروید و اگ به دنبال پیشرفته تر و جهان آینده هستید به دنبال بازی دیگری بروید

 1. گیمپلی : از خوب به عالی

جی تی ای وی دارای یک گیمپلی روان است که پلیر میتواند با حرکت و رانندگی و شلیک در آن لذت ببرد و ساعت ها پای بازی وقت بگذارد اما RD2  دارای یک گیمپلی  عالیست که من را به عنوان یک پلیر متحیر کرد .حرکت طبیعی و بی نظیر اسبها حرکت کاراکتر مثل یک هفت تیرکش غربی سیستم شوتینگ و دد آی( dead eye) و خیلی چیز های دیگه . واقعا رد دد فیزیک حرکتی بسیار زیبا و چشم نوازی دارد. البته این نکته را باید در نظر داشت که د دد 6 سال بعد از جی تی ای عضه شد . با این حال gta  همچنان نمره ی قابل قبولی را دارد و بسیار جذاب است .

 1. شخصیت پردازی ها : هردو شاگرد اول شدند

شخصیت پردازی بسیار عالی در هر دو بازی شکل گرفته به حدی که در بعضی قسمت ها اشک بازیکن را در میاورد (حتی خود من پس از یک قسمت تا یک هفته افسرده بودم) از کله خری های ترور و رفاقت های فرانکلین تا مظلومیت و دلسوزی آرتور مورگان (با اون صدای جذابش ) و انتقام جویی جان مارستون همگی جوری شکل گرفته که همه ی این حس ها را در حین بازی میدهد  که میخواهی شجاع کله خر رفیق دلسوز ویک انتقام جوی بیر رحم برای دوست و دشمن باشی.

 1. گرافیک : موتوری مشابه

راک استار سالهاست از موتور گرافیکی ریج استفاده میکند که متوری پیشرفته است و اولین بار در سال 2006 از ان استفاده کرد .پس از گذشت چند سال یعنی در سال 2012 تیم توسعه دهنده راک استار نورث با توسعه این موتور گرافیکی موفق به ساخت gta v  روی این موتور شد . 6 سال بعد راک استار استودیوز با توسعه و بهبود عملکرد این موتور RD2  را ساخت. مسلما با گذشت سال ها سطح گرافیکی بازی ها همواره پیشرفت میکند و مقایسه این دو بازی ظلمی در حق gta  باشد پس اگر منصف باشیم باید بگوییم که هر دو بازی سطح گرافیکی خوبی دارند و مسلما چون رد دد جدید تر است مسلما از گرافیک بهتری برخور دار است .

نکته 1 : از آنجا که اعلام شده gta v  روی ps5  هم عرضه خواهد شد باید دید gta v  چه سطحی از گرافیک را نشان خواهد داد .

نکته 2 : رد دد در ابتدا به صورت انحصاری برای ps4   در سال 2018 عرضه شد ولی در سال 2019 بای رایانه های شخصی عرضه شد با گرافیکی خیره کننده تر از قبل

نکته 3 : اینکه چرا در مورد گرافیک سال بازی مهم است برای این که سال به سال بازی ها در زمینه گرافیک پیشرفت خواهند کرد . برای مثال  epic games   با معرفی  unreal engine 5  توانست چشم همه ی مخاطبان را به سوی خود خیره کند به طوری که بازی ها ی نسل گذشته باید سر تعظیم فرود بیاورند.

 1. دقت ساخت و جزئیات : آنچه خوبان همه دارند تو یک جا داری ای رد دد

دقت درساخت  این دو بازی جهان آزاد خوب است ولی دقت بی نظیر سازندگان به جزئیات رد دد این بازی را از جی تی ای بسیا متمایز میکند. د رد دد اگر زیاد غذا بخورید چاق میشوید اگر غذا نخورید ممکن است در اثر گرسنگی تلف شوید مو هایتان به مرور زمان رشد میکند و باید خود را مرتب کنید که مردم از شما فرار نکنند و مراقب باشید که اگر موی خود را زیاد کوتاه کردید آرایشگر های آن به اندازه ی جی تی ای مهارت ندارند تا با یک فشار دکمه کله ی کچل شما را پر مو کنند.در رد دد باید به اسب خود غذا دهید و او را تمیز کنید و به اندازه او را نوازش کنید تا اسب بیشتر و بیشتر به شما وفادار شود .

ارتباط شما با افراد مهم است . اگر با مردم بد حرف بزند برای شما عواقب دارد. وقتی جرمی مرتکب شوید نا گهان ستاره دار نمیشوید و اگر شخصی شاهد جرم شما باشد جرم شما را گزارش میکند که شما قبل از اینکه او گزارش دهد میتوانید کار او را یکسره کنید . نکته مهمتر اینکه مردم شما را فرامش نمیکنند . اگر در منطقه ای جرمی مرتکب شوید سپس فرار برای تحویل شما جایزه میگذارند و اگر جرم شما بسیار زیاد یا بزرگ باشد برای سر شما در آن منطقه جایزه میگذارند .

اما جی تی ای تقریبا  یک دهم این دقت را در خوشبینانه ترین حالت دارد جزئیات کمی توانایی رقابت با جبی تی ای را ندارد ولی این  را یک مشکل برای جی تی ای متصور نشوید چون این رد دد است که مرز بازی را به واقعیت بسیار نزدیک کرده است. در رد دد شما اگر تفنگ خود را با روغن مخصوص تمیز نکنید هنگام شلیک کند و کم دقت میشود .در جی تی ای میتوانید 50 اسلحه ا در شورت خود جای دهید ولی در رد دد به میزان معینی اسلحه را میتوانید حمل کنید بقیه اسلحه ها روی اسب خواهد ماند.

 1. سخت افزار مورد نیاز : سیستم عالی

اگر میخواهید هردو بازی را با گرافیک متوسط هم بازی کنید نیازمند یک سیستم خوب برای gta   و یک سیستم عالی برای رد دد هستید . اگر که کنسول دارید که جای بحثی نمیماند وشما میتوانید هر دو بازی را بسیار راحت بازی کنید.

نکته ای بسیار مهم :حافظه ی قابل دسترسی کارت گرافیک شما باید بالا باشد

 1. داستان و پایان بازی : حق انتخاب با شماست ولی نه در همه چیز

هردو داستان دزد هایی هستند که برای پول و خانواده خود دست به اینکارها می زنند ولی داستان رد دد به مراتب زنده تر و پویا تر است و درام قصه به مراتب تاثیر گذارتر است ولی در مجموع قصه های هر دو بازی قابل قبول و خوب هستند . داستان ها و انتخاب هایی بین دوستی خیانت طمع فداکاری عشق که درس های زیادی به پلیر میدهد

در جی تی ای مراحل ثابت هستند و در انتها و در مرحله آخر شما میتوانید برای پایان بازیتصمیم بگیرد ولی مراحل فرع و اصلی داستان در انتهای بازی تاثیری ندارد  و از این نظر میتوانید خیال آسوده داشته باشید که چیزی برای شما نا دیده نمیماند و مثل بازی witcher  پایان های گوناگون ندارد .

اما در رد دد اوضاع فرق دارد . چیزی وجود دارد به اسم شرافت که باعث میشود شما دو نوع پایان برای شخصیت خود ببینید اگر شریف بوده باشید پایانی خوب ولی اگر دمار از روزگار مردم در آورده باید سرنوشتی بد خواهید داشت به عبارتی هرچه را کاشته باشید درو میکنید. در رد دد باید مراقب باشید که مراحل اصلی را به سرعت طی نکنید و وقت بیشتری برای گشتن محیط بگذارید چرا که ممکن است بعضی از مراحل های فرع ولی جذاب بازی را از دست بدهید.

 1. شخصی سازی: کمی نزدیک

شما در جی تی ای میتوانید به شخصی سازی ماشین در گاراج یا تعیض لباس در فروشگاه های مختلف بپردازید.راستی از این نکته غافل نشویم که فروشگاه های مختلف در محله های مختلف لباس های متفاوتی دارند در محله های لوکس کت و شلوار و لباس ها شیک میابید و در محله های پایین لباس های معمولی.

در رد دد شما به جای ماشین میتوانید اسب خود را شخصی سازی کنید و لباس های مختلف بپوشید و باز هم مثل جی تی ای لباس ها مختلف در مناطق مختلف اما تفات اینجاست برای یک لباس شهری مد 1899 باید به شهر سنت دنیس بروید و لباس فروشی و آرایشگاه های هر شهر چیز های متفاوتی برای عرضه دارند.

از اصلاح سر و صورت هم غافل نشویم . این شما هستید که تصمیم میگیرید ریش یا موی بلند و کوتاه داشته باشید ولی این نکته در رد دد واقعی تر است

 1. صدا پردازی : صدا پیشه ها : رد دد!! رد دد!! رد دد!! تو با قلب ویرانه ی من چه کردی؟

حتی حرف زدن راجب جی تی ای در این مورد برای مقایسه توهین به RD2  محسوب میشود . حتی واژه فوقالعاده هم برای این بازی کم است.بی دلیل نبود راجر کلارک برای صداپیشگی آرتور مورگان جایزه بهترین صداپیشه سال را برد.ممنونم راجر برای اینکه زیبایی را به اوج رساندی.

انتخاب شما چیست ؟

جی تی ای وی سومین بازی پر فروش تاریخ که با توجه به عرضه شدن برای نسل بعدی کنسول ها برای سه نسل متوالی عرضه شد با جهانی امروزی و مدرن با ماشین سواری و گیمپلی روان با گرافیکی زیبا که میتوانید ماد های مختلف برای بالا بردن کیفیت آن استفاده کنید و دنیایی وسیع و بزرگ  یا رد دد با جزئیات بالا در زمان هفت تر کش ها غرب و اسب سواری طبیعی  که شما را ساعت ها میخکوب میکند و هرچه در آن بگردید تمام نخواهد شد. انتخاب میان این دو سخت است .به نظر شما کدام بازی بهتر است؟ نظرتون را با ما در iransafehouse در میون بزارید.

‫10 نظر ارسال شده در “کدومش بهتره؟ red dead redepmtion 2 یا gta V؟

 1. علی :

  جهانِ باز rdd2 واقعا یه داستانِ دیگه س، ولی اخرش من دوباره میرم سر جی تی ای ?

 2. مهدی :

  واقعا بازی RD2 یکی از بهترین بازی های موجوده. همچنین بازی gta هم از خوب های این روز هاست. ممنون از این مقایسه خوب که باعث میشه بهتر بشه انتخاب کرد بین این دو بازی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.