سرودقلب ها آینه ای در مقابل شما

سلام ! با یک انیمه ی سینمایی  دیگر درخدمت شما هستیم. راستش را بخواهید من علاقه ی چندانی به نقد انیمه ها ندارم . چرا که  فکر می کنم با نقد انیمه ها  لذت دیدنشان را از اوتاکوها دریغ می کنم. پس لطفا اگر می خواهید ادامه این مطلب را بخوانید، یا خطر اسپویل آن را به جان بخرید و یا اینکه اول انیمه سرود قلب ها را ببینید.
انیمه ی سرود قلب ها با نام (the anthem of the heart) درسال 2015 باهزینه ای درحدود 8.5 میلیون دلار اکران شد و بازخورد خوبی راهم از ان خود کرد البته از نظر من انیمه ی سرود قلب ها آن طوری که لایقش بود بازخوردی دریافت نکرده است ولایق امتیاز بیشتری بوده اما خب تا اینجا  امتیازی که این انیمه دریافت کرده  7.4 بوده است در انیمه ی سرود قلب ها شما  به مدت 120 دقیقه مهمان فضای شاد و گاهی سرد به همراه داستان شخصیت های آن هستید. انیمه ی سرود قلب ها فلسفه ی زندگی توام با احساساتی  نظیر غم، شادی ،عشق و… است که با موضوعاتی کلیشه ای اما مهم سرو کاردارد.

نگاهی به موضوعات انیمه

موضوعاتی که هر کدام از ما در زندگی  با آن ها سرو کار داریم، اما متاسفانه به سادگی از آنها عبور میکنیم .انیمه ی سرود قلب ها به زیبایی با معجونی از تخیلات که در قالب ذهنی کودکانه ومعصومانه هستند سعی می کند تا این موضوعات  واهمیتشان را  در برابر چشمان بیینده به تصویر بکشد، این انیمه می خواهد  به ببیننده های خود نشان دهد گاها حتی کوچکترین  اتفاقات هم می توانند پیامد های زیادی را در زندگی ما و اطرافیانمان به همراه داشته باشند و حتی این پیامدها می تواند به زندگی ضرر های جبران ناپذیری وارد کنند که موجب سلب آسایش و آرامش از تک تک ما می شوند پس بهتر آن است که از این مسایل هر چند کوچک سرسری و بدون توجه به عواقب آن رد نشویم.

نگاهی سریع به تاریخچه انیمه

انیمه ی سرود قلب ها به کارگردانی  تاتسویوکی ناگی ساخته شده است. این انیمه در تصویر سازی وبرقراری ارتباط با محاطبین خود عملکرد خوبی داشته است به گونه ای که شما با”جون “دختر داستان احساس همدلی می کنید وگه گاهی هم با او همدرد هستید.نویسنده این انیمه  محتوایی کیلیشه ای اما درعین حال مهمی  را نوشته است،دیالوگ های به کار رفته در این انیمه به گونه ای است که در عین سادگی ادمی رابه فکر فرومی برند.موسیقی و متن این فیلم بسیار زیباست ،پیشنهاد می کنم یکبار به آن گوش دهید انیمه ی سرود قلب ها درست مانند برنامه ای ست که با کدهایی در کنارهم قرارگرفته است کدهایی ساده اما زیبا و به  نظر منانیمه ی سرود قلب ها ارزش یکباردیدن را دارد.

حقیقتی تلخ یا رویایی شیرین

همه ی  ما در بچگی رویاهایی را در سر می پروراندیم،رویاهایی که کاملا متعلق به ماوحتی بخشی از ما بودند،شوالیه هایی سوار براسب سفید… ساحره هایی بدجنس که ما را در قلعه ای زندانی کرده اند و تظاهر می کنند جزیی از خانواده ما هستند..امکان ندارد که شما رویا و تخیلاتی کودکانه نداشته بوده باشید.در اینجاهم ما در شروع داستان دختری را می بینیم که آرزوی رفتن به قلعه ای که  دراصل ( هتلی برای هم آغوشی استت ) رادر سر دارد.داستان در همان ابتدا به شور و نشاط و تخیلات این دختر بچه اشاره می کند، چر اکه این معنا را می خواهد برساند که کودکان از انچه که ما فکر می کنیم معصوم تر و آسیب پذیرتر هستد.

دیدگاه اولیه انیمه

از دیدانیمه ی سرود قلب ها کودکان در دنیایی به سر می برند که از قدرت درک ما خارج است .کودک که با فکر اینکه می تواند شوالیه اش را ملاقات کند به سمت قلعه می رود و پدرش را درآنجا می بیند؛سپس کودک داستان حقیقت آن چه  که در نزدیکی هتل دیده است رابه مادرش می گوید ومادر هم که ساحره ای بدجنس است کاری می کند تا پدرش آنها را ترک کند.اما داستان کودکی این دختر به این جا ختم نمی شود. زمانی که پدرش او را مقصر می شمارد کودک شروع  به سرزنش خود  می کند. که ناگهان تخم مرغی را می بیند که می خواهد به او لطف کند تا او را از آینده وحشتناک اش نجات دهدتا مبادا زندگی دختر  بهم بریزد پس نفرینی بروی او می گذارد تا دختر دیگر نتواند صحبت کند واین نفرین تا  زمانی که شاهزاده ای از راه برسد و او را نجات دهد  همچنان پابرجا خواهد ماند واینگونه می شود که تمامی کودکی دختر وخنده های خودش ومادرش فدای اشتباه پدر بی مسیولیتش می شود .

 شنیدن صدای سکوت

سکوت می تواند معنای بسیاری به همراه  داشته باشه، شاید یک اعتراض شاید رضایت و…اما درانیمه ی سرود قلب ها ما شاهد فقط یکی از این معانی نیستیم بلکه ما شاهد جنبه های زیادی از سکوت هستیم .(سکوتی برای نگه داشتن یکسری راز ها  .. سکوت برای فرار از خود و…) 10 سال گذشته و حالا جون دختری است که به مدرسه می رود جون هیج دوستی ندارد در اینجا انیمه بازیرکی تمام اشاره به  زبان بدن و صحبت با افراد و تاثیرشان بروی زندگی اجتماعی افراد اشاره کرده است در انیمه ی سرود قلب ها “جون “نتنها  همگان را از صحبت اش دریغ کرده بلکه به آن ها حتی اجازه برقراری ارتباط راهم نمی دهد پس انتظاری هم نمی رود که دوستی داشته باشد روز ها می گذرند تا اینکه معلم “جون ” او و سه دانش اموز دیگر را مسیول نمایش قرار میدهد جون که نمیخواهد طلسمش را بشکند اعتراض خود رابیان میکند اما به محض  مخالفت  حالش بد شده  واز کلاس خارج می شود؛”ساکاگامی” همکلاسی او به دنبالش می رود و جون نیز درباره ی نفرین خود به او می گوید.

افشای نفرین

زمان می گذرد و رابطه ی آن دو بهتر و بهتر می شود تا اینکه “ساکاگامی” به او می گوید شاید اگر او آواز بخواند نفرین او را اذیت نکند چراکه خواندن جزیی از نفرین نیست جون این پیشنهاد را می پذیرد و هنگامی که بخاطر دفاع از “ساکاگامی” در کلاس شروع به خواندن می کند همگان محو زیبایی صدای او می شوند چون همه ی انها فکر می کردند که “جون” دارای نقصی در گفتار وصدایش است. برای همین او در تمامی  این سالها صحبت نمی کرده در صورتی که  این دختر دارای استعداد عجیبی در خواندن است انیمه ی سرود قلب ها به این موضوع  اشاره می کند که گاهی ما استعدادی داریم که بخاطر خوب نبودن محیط اطرافمان و یا ذهنیت اشتباهی خود را از ان منع میکنیم و باعث ایجاد افکاری غلط در ذهن همگان نسبت به خودمان می شویم.

برزخ کلمات

“جون” به لطف کمک های ساکاگامی توانسته بادیگران ارتباط برقرار کند ارتباطی که او را از گذشته ی بی روحش دور کرده است.اما در این میان او با زندگی “ساکاگامی”هم آشنا می شود پسری تنها که پیانومی نوازد و عاشق دختری است که همکلاسی آنهاست؛زمانی که “جون” به این واقعیت پی میبرد که “ساکاگامی” او را دوست ندارد و همان شوالیه ی در رویاهایش نیست به سمت هتلی که حالا خرابه ای بیش از ان  نمانده می دود و در طول مسیر زخمی می شود و در اینجای داستان او با صدای بلند درد  داشتن خود را اعلام می کند که ناگهان تخم مرغ سحر آمیز می آید وبه او  می گوید  که درد او از زخمهایش نیست بلکه قلبش است که درد می کند “جون” به تخم مرغ می گوید او  طلسم را نشکسته پس چرا همه چیز بهم ریخته است تخم مرغ هم به او می گوید که صحبت کردن تنها مختص به گفتار ادم ها نیست و جون قلبی دارد که پر حرف است و پرحرفی آن باعث می شود تا به جبران  این اشتباه او تاوان همه چیز را با درد کشیدن بپردازد(احساسات می توانند به شما صدمه بزنند )

فرار

“جون” به یکی از اتاقها ی هتل پناه می برد درهمین حین بچه ها به دنبال او می گردند تا اینکه “ساکاگامی” حدس می زند که “جون “کجاست  و به دنبال او می رود (همگی نگران حال او شده اند چراکه او را دوست خودشان می دانند)درنهایت “ساکاگامی”،” جون” را پیدامی کند و مکالمه ای بین آن دو صورت می گیرد که درآن مکالمه “جون” متوجه می شود که با حرف زدنش  توانسته جلوی خیلی ضررها را بگیرد وحتی توانسته از خیلی اتفاقات جلوگیری کند و لطفی بزرگ درحق “ساکاگامی” کرده است  سپس با او به سمت مدرسه می رود درهمین حین مادر جون نیز در حال تماشای داستان نمایشی در مدرسه است که دخترش آن را از روی زندگی اش نوشته است است درهمیتن حین جون وارد صحنه می شود ….

محصور شدگی

در انیمه ی سرود قلب هاادم های زیادی وجود دارند که به شرایط ومحیط ها ی مختلفی محدودشده اند اما گاهی ادمها خودشان عامل این محدودیت ها هستند. زمانی که جون به مدرسه می رسد آگاه می شود  که هیچ وقت  نفرینی وجود نداشته وتخم مرغی نبوده و او تنها می خواسته که خراب شدن زندگی پدر مادرش و تمامی این ماجراها را به گردن خودش و پرحرفی اش بیندازد وبرای همین او نفرین رابروی خودمی گذارد  تا خودش را محدود کند اما در اخر درست زمانی که تخم مرغ را شکست توانست دنیای بیرون راببیند وبا واقعیت هاروبه رو شودودر پایان حتی باوجود رد شدن عشقش نسبت به “ساکاگامی” شروعی دوباره داشته باشد در انتها رابطه ی او با مادرش هم بهبود پیداکرد چراکه توانست صدایش را باز پس گیرد وبا استفاده از کلمات مشکلاتش را بیان کند و اما این یک پایان برای “جون “نبود بلکه اغازی برای همه چیز در زندگی او بود

حاشیه های پراز روایت

روایتانیمه ی سرود قلب ها نتنها به زندگی “جون” بلکه به فشارهایی که مادرش متحمل می شد هم اشاره می کند؛حتی به رابطه دو طرفه “ساکاگامی”و”نیتو” هم اشاراتی میشود دراخر هم ما شاهد رابطه ای نوپا از سوی” تاساکی” با “جون” هستیم که داستان ما را کامل تر می کند. هرچند که این داستان تاحدودی کیلیشه ای  وغمناک است اما به خوبی به احساسات افراد و صدماتشان پرداخته و به نظرم انچنان شایسته انتقاد های کوبنده نیست اما می توانست بهتر ازاینها عمل کنند و پایانی بهتر را مد نظر قرار دهند

دیالوگ هایی به یادماندنی

_بسه دیگ تمومش کن انقدر ساده به مردم نگو برن گم شن !کلمات صدمه میزنند !هیچوقت نمیتونی پسشون بگیری حتی اگر پشیمون بشی

….

+جون تو واقعا پرحرفی همه اینا تقصیر خودت بوده

_از اول هم تخم مرغی وجود نداشت …

+داشت

_نداشت

+داشت چون اگر نباشه سردرگم میشم … اجرارو خراب کردم …وضع خانواده ام رو بهم ریختم ..اگر اینا به خاطرپرحرفی من نبودن ..پس باید چی رو مقصر بدونم ..باید چیکار کنم

نکات قابل توجه

همیشه حرفهایی که می زنیم مهم نیست گاهی حرفهایی که زده نمیشوند مهم هستند.

ادمهای تنها خودشان انتخاب نکرده اند که تنها باشند انها فقط متفاوت هستند.

سکوت می تواند معانی مختلفی داشته باشدفقط باید آن را درک کرد.

یه پایان تلخ می تواند سرآغاز یک شادی بینهایت باشد.

سعی کنیم زود قصاوت نکینم تا نمی دونیم حرفی نزنیم چون کلمات بسیار کشنده هستندو حرفی که میزنیم پس گرفته نمیشه اما منظور این نیست که کسی را مورد انتقاد قرارندهید فقط به او با کلماتی درست اعتراض کنید ….

شما چه چیزی فراگرفتید برایمان بنویسید ?

صحنه های ماندگار 

تصویر و صدا گذاری این انیمه هم بسیار تاثیر فراوانی بر افراد می گذارد و از دیگر دلایل  زیبایی و تاثیر گذاری این انیمه نیز تصاویر ومحتوای آن است در کل  باتوجه به نمره ی کسب شده این انیمه می شود گفتانیمه ی سرود قلب ها در بین تمامی انیمه هایی به این سبک خوب عمل کرده است. اما جای کار بیشتری هم داشته است ولی با وجود موضوعاتی کیلیشه ای و کمبودهایی در تصاویر و صدا بازهم این انیمه زیبا وتاثیرگذار محسوب می شود .

 

(متن اهنگ ).

خداحافظ ،صدای من 

اون طرف اون کوه ،گودی عمیقی که توی دریاچه خوابیده بود الان رفته …

کلمات دردناکی رو که باهاش قلب مردمو زخمی کردم ورازهای زیادی رو،فاش کردم…

الان رفته ….

صبح بخیر ،سلام

امروز حالت چطوره ؟

اون گفت وگوهای معمولی ،الان همه اش از بین رفته …

وقتی که صدایم ناپدید شد …

همه خوشحال شدن…

چون که همه از حرفایی که میزدم متنفر بودن ….

صدام با جیغ وگریه ،منو ول کردوازپیشم رفت …

با پشت سر گذاشتنش،میتونم بدون هیچ محدودیتی گریه کنم …

 

‫1 نظر ارسال شده در “نقدوبررسی انیمه سرود قلب ها

  1. یکی :

    منم همچین دختری بودم ولی خب تهه داستان من همچین خوب و خوش تموم نشد.. قدرت کلمات، بنظرم این یکی از جالب ترین موضوعاتی بود که تو این انیمه بهش اشاره شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.