ماکیا: وقتی گل وعده داده شده شکوفه میکند.
در دنیای انیمه ها ما شاهد اتفاقات زیادی هستیم که  باعث  می شود مخاطب تحت تاثیر احساساتش قرار گیرد. یکی از این انیمه ها که ما در این مطلب به  برسی  نقاط ضعف و قوتش می پردازیم، انیمه ماکیا است.

نگاهی به پیشینه نویسنده

دراینجا بیاید به جایگاه این انیمه و تهیه کنندگان انها بپردازیم. همانطور که میدانید، در دنیای انیمه ها عنوان هایی همچون شهر اشباح یا همسایه من توتورو … . اثر  هایائو میازاکی حرف اول را می زنند و جایگاه بالایی در میان دیگر آثار دارند. دراین میان انیمه ماکیا با انکه از اثار هایائو میازاکی نیست اما درخشش عظیمی دارد.

ماری اوکادا، نویسنده ژاپنی، بانوی بزرگی در عرصه ی انیمه است که این اثر خارق العاده را در دنیای انیمه ها پدید اورده. اگر انیمه سرود قلب ها را دیده باشید متوجه می شوید که خانم ماری اوکادا قبل از این هم کارهای فوق العاده ای را برجا گذاشته است.

از دیدن انیمه سرود قلب ها ما متوجه می شویم که این بانوی بزرگوار به دنبال خلق اثاری زیبا با مضمونی احساسی و مقداری معجون عشق است. اوکادا عنصر عشق را در تمام نوشته هایش به مخاطببین خود نشان میدهد و می توان گفت که اوکادو در بیان عشق و جایگاه والای ان توانایی بسیار زیادی دارد؛ به طوری که این عشق در جان و روح مخاطب می نشیند.  و یا حتی بیشتر گاهی می شود که محاطب با تک تک شخصیت ها همراهی می کند.

تک تک لحطات انها را درک می کند که بازهم این نشان از قلم خوب این بانوی بزرگوار است. اوکادو در سال 2018 تصمیم قطعی خود را برای کارگردانی یک انیمه می گیرد انیمه ای که در مقابل چشمانمان است و می توان به ان لقب یک شاهکار خارق العاده را در دنیای انیمه ها نسبت داد. یعنی انیمه maquia .

روایتی از  انچه که دیده اید

انیمه maquia با نام کامل : “ماکیا  زمانی که گل موعود شکوفه می دهد” روایت گر داستانی احساسی توام با درد  و استقامت است.  در این داستان ما شاهد مشکلات فروان و  مختلفی هستیم که برای  یک دختر بچه، “لورف  15 ساله” و دوستانش  اتفاق افتاده است. در داستان  به نکات ریزی اشاره می شود که بیننده را تحت تاثیر قرار می دهدند. برای مثال به زمانی که در انیمه maquia با پریدن دختری به نام لیلیا که دوست  ماکیاست، اگر توجه کنیم می فهمیم که  در ابتدا به ازادی و شادی هایی اشاره می شود که یک دختر بچه در آن سن دارد. در این انیمه ما اشاره هایی هم از جنگ و اثار ان مشاهده  می کنیم.

درابتدا ما با مردمی شاد در شهر لورف ها  اشنا می شویم که  سالهای سال با بافتن هیبیول سرنوشت خودشون وانسان ها را  رقم می زنند. اما در همین حین پادشاه  به خاطر سلطنت خودش  به وسیله اژدهاها  به شهر حمله می کند و لیلیا (دوست ماکیا ) را برای به دنیا اوردن وارثی جاودانه با خود می برد . در اینجا جدایی ها به زیبایی  نشان داده می شود. در این بین ماکیا به خاطر اتفاقاتی  به دنیای انسان ها می اید و از بچه یک انسان نگهداری می کند.  داستان از اینجا روایتگر سختی ها وفداکاری ها ی یک مادر برای تربیت فرزندش را نمایش می دهد.  ماکیایی که تنها 15 سال دارد  و با سختی ها بخاطر  نوزداش می جنگد. چند سال میگذرد و فرزندش همه چیز را می فهمد و اوراترک می کند.

باهمه اینها  ماکیا همچنان به یاد اوست و حتی ما صحنه ای را  می بینیم که ماکیا از  قول  کدخدای  لورف ها  سخنی را بیان ونقض می کند. و در انتها هم نتیجه گیری را مشاهده می کنیم و هم پایانی باز تا حتی بیننده هم بتواند برای خودش نتیجه گیری  کند.

قهرمان داستان  چه کسی بود ؟

گرچه هنگامی که شما نام انیمه maquia را می شنوید،  ممکن است با خود فکر کنید که ماکیا  تنها شخصیت اصلی داستان است که اتفاقاتی را با موفقیت کامل پشت سر می گذارد. و در انتها هم همه چیز با خوبی و خوشی تمام می شود. اما این تنها یک تفکر اشتباه و کاملا علط است. در داستان ماکیا ما هزاران شخصیت اصلی داریم که داستان گردا گرد انها می چرخد و داستانی از انها روایت میکند.

برای مثال  ما ماکیای 15 ساله را میبینیم که از مادر دو پسر روستایی رسم مادری کرن را می اموزد. ماکیایی که خود نیاز به یک حامی ویا بهتر است بگوییم مادر داشت، حال خود نوزادی را دارد که باید از او نگهدرای کند.  در همین حین ما لیلیا را میبینم که  باردار است و نمی تواند از فرزند خود بگذرد و … .

داستان  هرچه فراتر می رود نه تنها خسته کننده و تکراری نمی شود، بلکه حتی ما شاهد  اوج گرفتن های پی درپی هم در ان می شویم. و اما زمانی این اوج  شدت خود را نشان می دهد که لیلیا دوباره ازادی اش را به دست می اورد . و می فهمد که می تواند گذشته را با تمام خوبی وبدی هایش رها کند. اینجا ما شاهد  دختر او مدمل هستیم که برای اولین واخرین بار مادرش را می بیند… .

حال نگاهی به زندگی اریل بیندازیم. پسری که مانند  دیگر پسران بزرگ می شود و عاشق مادر اش است و برای همین در میان کودکان مورد تمسخر واقع می شود.  درانتها اریل  باانکه پسر بزرگی است  و در جنگ شرکت  کرده اما بازهم به مادر خودش نیازمند است. در انیمه maquia داستان به خوبی  یکی از ضعف های  این شخصیت را که احتیاج او به مادرش در عین بزرگی خودش است را نشان می دهد. چرا که هر اندازه هم که  انسان قویی باشیم، بازهم این مادر است که پشتیبان ماست. می توان گفت در اینجا  به خوبی به قهرمان بودن یک مادر اشاره میشود.

جدا که همین طور است . تک تک مادران سرزمین ما قهرمانانی ناشناخته و فداکار هستند … .  اما درانتها بیایید به اصل بحث و نتیجه ان بپردازیم .  همانطور که پیش تر گفتیم، متوجه می شوییم که در داستان قهرمانان زیادی هستند . قهرمانانی که در این بازه شکست می خورند، گریه می کنند و حتی میشکنند ، اما دوباره برمیخیزند وداستان زندگیشان را از نو می نویسند. پس درنتیجه نمی توانیم بگوییم داستان ما یک قهرمان دارد اما می توان گفت به جایگاه مادران و شخصیت انها بیشتراز دیگر  افراد پرداخته شده است.

انیمه maquia

ایا تصاویر لزوما تنها یک تصویر هستند؟

به نظر شما ایا تصاویر در این انیمه به سادگی و خیلی اتفاقی از روی نوشته های اوکادو کشیده شده اند ؟. اگر همچین فکری دارید باید بگویم کمی بیشتر دقت کنید، چرا که  طراحی و تصاویر این انیمه  هم مانند قلم به کار رفته نویسنده اش متغییر است. در تمامی تصاویر شما می توانید به ریز بینی ها و انتخاب رنگ طراح ان افرین بگویید. چرا که درک حالات و تاثیر شما از انیمه می توان گفت بیشتر از فلم خوب نویسنده وابسته به این تصاویر و طراجی هاست  در تک تک صحنه ها  توجه بسیار زیادی به روحیه ی مخاطب شده است.  می توان از همین  نکته متوجه هنر نمایی خارق العاده اوکادا و تیمش و ارزش و جایگاه انیمه maquia شد. حتی صدا گذاری این انیمه هم شگفت انگیز است. برای مثال در شروع انیمه اگر یادتان باشد، صداگذاری انچنان حرفه ای انجام شده است که پازل جادویی شهر لورف ها را کامل می کند.

ماکیا از دید نویسنده

یادم می اید اولین باری که انیمه ماکیا را می دیدم انچنان شیفته ان شده بودم که حد نداشت. هر چه داستان جلو می رفت من هم مشتاق تر میشدم.  حتی در روند داستان  با غم و شادی های شخصیت های ان خنده وگریه می کردم.  اگر از من بپرسند ماکیا چجور انیمه ایست، من به انها می گویم ماکیا یک شاهکار هنری است که از دیدن ان هرگز سیر نخواهید شد. ماکیا یاداور تمام درد ها وسختی های یک مادر در راه بزرگ کردن فرزندش وناسپاسی های ان فرزند است.  ماکیا نشانه ای از عشق واقعی مادر به فرزند است، برای من تلقی می شود. در اخر می خواهم بگویم اگر شما به دنبال انیمه ای هستید که معنای زندگی  را به شما بیاموزد، ماکیا بهترین گزینه است.

‫3 نظر ارسال شده در “نگاهی به انیمه maquia

  1. shinobi :

    این انیمه واقعا عالیه. روایت متفاوتی از عشق.
    خودم به شخصه علاقه چندانی به داستان های عاشقانه ندارم ولی ماکیا واقعا متفاوت و تاثیر گذار بود به شخصه آخرش واقعا ناراحت شدم!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.