دو واژه سفر و زمان در کنار هم تداعی گر مفهومی ست که حتماً هیجانِ توأم با شگفتی را به همراه خواهد داشت. به راستی آیا واقعا سفر به گذشته و آینده امکان پذیر است و یا در حد همان نظریه باقی مانده است. بیشتر از صد سال است که روی این مقوله، چه به صورت نظری (مانند نظریه­ های نسبیت انشتین و…) و چه به صورت آزمایشگاهی (مانند ماشین زمان نیکلا تسلا، “پروژه فیلادلفیا” و…) کار شده است. گر چه نتایج تحقیقات و آزمایشاتی که به صورت رسمی انتشار می­ یابند اغلب بر روی فوتون و یا ذرات زیر اتمی انجام شده است؛ ولی ما همچنان برای سفر در زمان منتظر رونمایی از یک ماشین زمانِ شیک و خوش رنگ هستیم.

 

از نظر تئوری سفر در زمان چگونه ممکن است؟

به نظر می رسد آرزوی سفر در زمان از دیرباز در پستوهای ذهن آدمی وجود داشته است. ولی ایده تبدیل این رؤیا به واقعیت در اوایل قرن بیست استارت خورد. زمانی که آلبرت انشتین (دانشمند و فیزیکدان نظری) اقدام به انتشار نظریه های نسبیت خاص و عام خود نمود. پس از آن بود که از سوی دانشمندان و حتی دیگر افراد، بحث سفر به گذشته و آینده مطرح شد. با این وجود نیکلا تسلا در سال 1895 مدعی شد که در آزمایشگاه خود، مؤفق به انجام سفر در زمان شده است.

 

تونل زمان
راهی به سوی سفر در زمان

در نظریه نسبیت خاص، گذر زمان با سرعت حرکت جسم ارتباط دارد. به این صورت که هر چه سرعت جسم بیشتر باشد، زمان برای آن جسم، کندتر می گذرد. اگر شخصی بتواند با سرعتی نزدیک به سرعت نور حرکت کند و بر فرض بعد از 4 سال به زمین برگردد. وی پس از بازگشت متوجه می شود که برادر دوقلویش در این مدت، 40 سال پیرتر شده است. گویی این سفر او، سفر به آینده بوده است.

گذر زمان متفاوت برای دوقلوها.
گذر زمان متفاوت برای دوقلوها. قلی که روی زمین مانده، زمان را مانند بقیه سپری کرده است. ولی گویی قل سوار بر سفینه سفر به آینده انجام داده است.

نظریه نسبیت عام بیان می کند که گذر زمان در مجاورت اجرام با گرانش بیشتر، کندتر می شود (سفر به آینده).  صحت هر دوی این نظریه ها توسط سیستم ردیابی ماهواره ای زمین یا GPS به اثبات رسیده است.

پارادوکس پدربزرگ

همین طور که از مطالب بالا فهمیده می­شود، سفر به آینده از نظر تئوری ممکن است. ولی در مورد سفر به گذشته تناقضاتی وجود دارد. معروفترین آنها پارادوکس پدربزرگ است. به این معنا که اگر ما سفر به گذشته انجام دهیم و در آن جا پدربزرگ خود را بکشیم. چگونه ما از اول وجود داشته­ ایم، و سپس وارد تونل زمان شده و اکنون حضور خارجی داریم!؟ البته برای رفع این موانع، فرضیه هایی توسط دانشمندان ارائه شده است. یک فرضیه بیان می کند که، هنگام سفر به گذشته ما وارد جهان های موازی می شویم. بر فرض مثال، بعد از کشتن پدربزرگ مسیر زندگی ما در همان جهان به سمتی دیگر خواهد رفت. در واقع خدشه ای به زندگی خودمان در این جهان وارد نکرده ایم.

پدیده ­هایی که سفر در زمان را ممکن می کنند

حال سفر در زمان چکونه انجام می شود؟ شاید تصور ما چگونگی انجام آن، وجود یک ماشین زمان است (البته به لطف فیلم هایی که دیدیم.)، ولی در واقعیت این گونه نیست. طبق دستاوردهای دانشمندان فیزیک در حال حاضر برای این منظور چند راه وجود دارد:

  • استفاده از سیاه چاله ها، وقتی که ما در افق رویداد یک سیاه چاله در حال چرخش به دور آن هستیم عملاً زمان برای ما کندتر می­ گذرد. همان طور که در بالا نیز ذکر شده، در واقع سفر به آینده رخ داده است. اما فاصله این پدیده­ های فوق العاده چگال از ما بسیار زیاد است.
  • از طریق کرم چاله­ ها،کرم چاله­ ها تونل­ های زمان هستند، و نقاطی از فضا_زمان، با فاصله­ های بسیار دور را به یکدیگر وصل می­ کنند. کرم چاله­ ها خیلی سریع ایجاد شده و به همان سرعت نیز ناپدید می­ شوند. وجود آن­ها از نظر تئوری ثابت شده، ولی هنوز در واقعیت شناسایی نشده­ اند.
ورود به سیاه چاله، عبور از تونل زمان (کرم چاله) و خروج از سفید چاله
ورود به سیاه چاله، عبور از تونل زمان (کرم چاله) و خروج از سفید چاله. در نهایت با میانبر در فضا_زمان، سفر در زمان رخ می دهد.
  • از طریق ریسمان­ های کیهانی،از دیگر نظریه­ هایی که دانشمندان معتقدند برای سفر در زمان کارایی دارد، نظریه ریسمان است. در این نظریه فضا و زمان دارای 11 بعد هستند. فیزیکدانان اعتقاد دارند که از طریق این ابعاد اضافی می توان میانبر در فضا و زمان ایجاد نمود.
  • نظریه گودل کرت، در این نظریه ما با یک سفینه می توانیم سفری را شروع کنیم، و در نهایت به نقطه اول بازگردیم (سفر به گذشته).

 

سفر در زمان واقعیت یا توهمی دلپذیر

با وجود تمام تحقیقات و آزمایشاتی که در خصوص عملی بودن سفر در زمان صورت گرفته است. برخی دانشمندان، سفر در زمان را با دلایل و استدلال­ های خود رد نموده و مخالف آن هستند. چارز لو، اختر فیزیکدان موزه تاریخ طبیعی آمریکا: “از نظر ریاضات سفر در زمان ممکن نیست.”

جف تولاسن استاد فیزیک دانشگاه چاپمن: “حرکت با سرعت نور احتمالاً به وسیله­ ای مانند سانتریفیوژ نیاز داشته باشد، که در این صورت این وسیله برای انسان کشنده است.”

آندریاس آلبرشت، کیهان شناس و فیزیکدان تجربی، ایده جالبی دارد. وی می گوید: “سفر در زمان تنها به نقطه‌ای بستگی دارد که در حال زندگی روی آن هستیم. شاید جهانی وجود داشته باشد که در آن سفر به گذشته و آینده یک امر عادی و روزانه محسوب شود.”

تسلا و سفر در زمان

تا اینجا از احتمالات و تئوری­ ها در خصوص سفر در زمان نوشتیم. در این بخش قصد داریم تا در مورد آزمایش­ ها و ماشین زمان نیکولا تسلا صحبت کنیم. دانشمندی که اطرافیانش او را نابغه­ ای مرموز می­ دانستند. بسیاری نیز به او لقب دانشمند دیوانه داده بودند، چون اختراعات و نظریات او خیلی جلوتر از زمان خودش بود.

نیکلا تسلا. نابغه ­ترین مخترع
نیکلا تسلا. نابغه ای که مدعی سفر در زمان بود.

تسلا  در سال 1895 ادعا کرد که توانسته به وسیله میدان­ های الکترومغناطیسی بسیار قوی، تأثیر شگرفی روی فضا_زمان بگذارد. گویا وی مؤفق شده بود پی به راز ایجاد تونل زمان ببرد؛ که بیان نمود: “من می­ توانم گذشته، حال و آینده را در یک زمان ببینم.”

پروژه فیلادلفیا

تسلا قبل شروع جنگ جهانی دوم، بودجه ارتش ایالات متحده امریکا را دریافت نمود. به این خاطر که زیر نظر او”جان ون نیومن” یک سری آزمایشات جهت نامرئی کردن کشتی­ ها انجام شود. به منظور شناسایی  نشدن آنها توسط سیستم­ های رادار.

طبق شواهدی این آزمایشات در ساحل فیلادلفیا و با همکاری حدود 400 دانشمند دیگر از جمله انشتین انجام شده است. در ابتدا با استفاده از دستگاه­ های عجیبی که تسلا اختراع کرده بود وسایل کوچکی مانند میز و… ناپدید شده و دوباره برمی­ گشتند. در ادامه قبل از اینکه اطمینان حاصل شود که آیا این آزمایشات برای انسان آسیب و زیانی ندارد. آنها را روی کشتی USS Eldridge انجام دادند، و نتیجه برای خدمه و ملوانان آن وحشتناک بود.

کشتی USS Eldridge
کشتی USS Eldridge کشتی ای که در پروژه فیلادلفیا مورد آزمایش قرار گرفت.

کشتی در سال 1943 در میدان مغناطیسی بسیار قوی قرار گرفت، و برای چهار ساعت نامرئی شد. طبق گفته شاهدان سپس دوباره به بندر فیلادلفیا بازگشت. این نامرئی شدن برای خدمه آن بسیار دردناک بود. برخی از آن­ها دچار دیوانگی مطلق شده بودند، بدن برخی ذوب شده و به بدنه فولادی کشتی چسبیده بود. تعدادی دچار سوختگی شدید شدند. چند نفر نیز که به ظاهر سالم بودند، طی چند روز بعد به یک باره غیب شدند. شاید تبخیر شدند و یا شاید به جای دیگری از فضا زمان رفتند.

سفر به آینده در پروژه فیلادلفیا

حال نکته جالب قضیه این جا ست که دو نفر از آن­ها به نام­ های “دانکن کامرون” و “ال بیلک پرستون نیکلز” _که گفته می شود دانشمند و از دوستان تسلا و نیومن بودند_ در کشتی پیدا نشدند. این دو نفر 40 سال بعد در سال 1983 طی آزمایش مشابه دیگری به نام “پروژه مونتاک” که در همان نزدیکی محل آزمایش قبلی بود، از آب بیرون آمدند.

طبق گفته خود این دو تن آن­ها در سال 1943 هنگامی که کشتی برای 4 ساعت ناپدید شده بود، وارد تونل زمان 40 ساله شدند. آنها به سال 1983 رفته و در آن جا خود را از کشتی داخل آب انداختند. کشتی به سال 1943 برگشت و همه خدمه آن جان باختند.

نیروی دریایی ایلات متحده امریکا همچنان انجام این پروژه ها را تکذیب می­ کند. آیا این ماجرا، یک حقیقت علمی ست یا نه؟ احتمالاً گذشت زمان، واقعیت را مشخص می­ نماید. برخی حتی مرگ تسلا را نیز مشکوک دانسته و معتقدند که او زنده و در حال انجام آزمایشات خود است.

کلام آخر

به هر حال آیا سفر در زمان رخ داده است یا نه؟ چندین شخص تا به حال ادعای سفر در زمان را داشته اند. یعنی گفته اند که مسافر زمان هستند و از گذشته آمده اند. تعدادی عکس و فیلم نیز از دهه های قبل میلادی زمانی که موبایل اختراع نشده بوده، موجود است. که ادعا می شود در آنها اشخاصی هسنتد که چیزی در دستشان است که شبیه به تلفن همراه است. و موارد دیگر… در واقع این گونه مطرح می شود که آنها سفر در زمان انجام داده اند. البته  همچنان این مسئله در پرده­ ای از شک و ابهام قرار دارد. ممکن است در آینده نه چندان دروی این امر محقق شده و حتی سفر در زمان تبدیل به یک سفر گردشگریِ رؤیایی شود. ولی خوب فعلاً می­ توانیم با تماشای آسمان شب، و با نگاه به ستاره ها، سفر به گذشته را تجربه کرده، و غرق در عظمت و شگفتی جهان و خالق آن شویم. در آخر خوشحال میشیم که نظراتتون رو در iransafehouse با ما به اشتراک بگذارید.